Türk Kahvesi'nin bu haftaki konuğu: Tarihçi yazar Murat Bardakçı

Murat Bardakçı geçtiğimiz yıl Türk Kahvesi programına konuk olmuştu
Murat Bardakçı geçtiğimiz yıl Türk Kahvesi programına konuk olmuştu

TVNET ekranlarında pazar klasiği haline gelen Türk Kahvesi programının bu haftaki misafiri tarihçi ve yazar Murat Bardakçı oluyor. Sunuculuğunu Ayşe Böhürler'in yaptığı kültür, sanat, tarih ve müziğin sohbet konusu olduğu televizyon programı, her pazar olduğu gibi bu pazar da saat 11.10 da TVNET ekranlarında canlı olarak yayınlanacak.

Gündemin yoğun ve gerilimli konularından uzak, pazar kahvaltısından sonra kahvenizi alıp entelektüel bir sohbete dahil olmak isteyenler için Türk Kahvesi her pazar saat 11.10'da Ayşe Böhürler'in sunumuyla TVNET ekranlarında.

Konuk: Murat Bardakçı

Murat Bardakçı denilince akla ilk olarak engin tarih bilgisi ve kendine has tarih anlatımıyla özdeşleşmiş bir isim geliyor. Hal böyle olunca Türk Kahvesi'nin bu haftaki konusunun da tarih ve siyasetten bağımsız olması beklenemez.

Türk Kahvesi canlı yayınını buradan takip edebilirsiniz!

Murat Bardakçı kimdir?

Osmanlı tarihi ve de Türkmüzik tarihi üzerine uzmanlaşmış olan gazeteci, yazar.

Murat Bardakçı, 1955 yılında, İstanbul’da dünyaya geldi. Dedesi, Denizli, Konya ve Çorum valilikleri görevlerinde bulunmuş başarılı bir siyasetçi olan Cemal Bardakçı, babası ise 2004 yılında hayata gözlerini yuman usta gazeteci İlhan Bardakçı, annesi ise Nemika Bardakçı’ydı

Üniversite yıllarında bir yandan ekonomi eğitimi görürken, bir yandan da musiki eğitimi almaktaydı. Müzik ile uğraşısında ilk olarak tambur ve vokal olarak eserler icra eden Bardakçı, hocası olan Dr. Selahattin Tanur’dan müzik eğitimi aldı.

Gazetecilik mesleğine başlamadan önceki ilk yazılarında müzik tarihi üzerine eğildi; bu alanda Refik Fersan, Abd al-Qadir Maraghi gibi önemli bestecilerin biyografilerini yazdı. Bu dönemde Türk ve İslam müziği ağırlıklı olmak üzere müzik tarihiyle ilgili kitap, forklı öğeleri içeren geniş bir koleksiyon topladı. Hürriyet’te gazeteciliğe başladıktan sonra kaleminin yönünü Osmanlı ve İslam tarihi ile ilgili yapıtlara çevirdi.

Tarih araştırmalarında, özellikle 19. ve 20. yy’da, Osmanlı’nın yıkılış dönemine yönelen Bardakçı, bu dönemi konu alan pek çok eser kaleme aldı. Şahbaba adlı eseri Sultan Vahdettin’i anlatırken, Talât Paşa’nın Evrak-ı Metrukesi adlı eseri ise 1915 yılındaki Ermeni techirine değiniyordu. Bardakçı, aynı zamanda Osmanlı’nın son yıllarını konu alan Son Osmanlılar adlı dizinin de senaryosunu kaleme aldı.

Murat Bardakçı halen devam eden Tarihin Arka Odası adlı T.V. programını hazırlamakta ve sunmakta, bir yandan da gazetelerdeki yazılarına devam etmektedir.

  • Yayınladığı Eserleri
  • Maragalı Abdülkadir
  • Son Osmanlılar & Osmanlı Hanedanı’nın Sürgün ve Miras Öyküsü
  • Sultani Besteler
  • Fener Beyleri’ne Türk Şarkıları
  • Refik Bey
  • Şahbaba; Osmanoğulları’nın Son Hükümdarı 6. Mehmed Vahideddin’in Hayatı, Hatıraları ve Özel Mektupları

    Talât Paşa’nın Evrak-ı Metrukesi

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >