Türk oyunları dünyanın vazgeçilmezi oldu

​Türk oyunları dünyanın vazgeçilmezi oldu

Türk oyun geliştirme şirketi Alictus, ‘Clown Games’ adı altında yayımlamaya başladığı oyunlarla tüm dünyada beğeni topluyor.

Türk oyun geliştirme şirketi Alictus, ‘Clown Games’ adı altında yayımlamaya başladığı oyunlarla kısa sürede birçok ülkede 40 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren Alictus firması, kurulduğu 2013'ten bu yana Ar-Ge projeleri gerçekleştirdi, yurt içi ve yurt dışında ödüllere uzanan çalışmalara imza attı.

Türkiye'nin oyun konusundaki gelişimi dünya genelinde de görünür hale gelmiş durumda.
Türkiye'nin oyun konusundaki gelişimi dünya genelinde de görünür hale gelmiş durumda.

Alictus, ‘Clown Games’ markası altında, Eylül 2016'dan itibaren her ay milyonlarca oyuncunun mobil ve web'de oynadığı 20'den fazla oyun geliştirdi. Şirketin 13-65 yaşındaki kitleye yönelik geliştirdiği oyunlar, ABD, Japonya, Güney Kore, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi birçok ülkede kendi kategorilerinde en üst sıralarda yer aldı.

Verilere dayalı, akıllı içerik stratejisiyle kullanıcılara ulaşan şirket, yaptığı analizlerden hareketle yakaladığı başarıyı yeni oyunlarla artırarak sürdürdü. Şirket bu sayede tüm dünyada 40 milyon kullanıcıya oyunlarını oynatmayı başardı.

Oyun konusunda onlarca farklı yerli şirket aktif olarak 'üretime' devam ediyor.
Oyun konusunda onlarca farklı yerli şirket aktif olarak 'üretime' devam ediyor.

"Veri analizi en ön planda"

Alictus Kurucu Ortağı Emre Taş, şirket olarak yeni bir iş modeli geliştirdiklerini ve hiç reklam yapmadan dünyanın farklı noktalarında milyonlarca kullanıcıya ulaştıklarını söyledi. Bu süreçte verilere dayalı, akıllı içerik stratejisinin başarılarına önemli katkı verdiğini belirten Taş, oyunlarını tercih eden her kullanıcının davranışını incelediklerini, bu sayede de bir sonraki oyunu iyileştirme ve daha fazla kullanıcıya ulaşma konusunda önemli çıktılar elde ettiklerini bildirdi.