Türk Profesör salgının domuzdan bulaşabileceğini iddia etti

Arşiv
Arşiv

Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Sefa Dereköy, koronavirüsün dünyaya yayılmasına domuzların sebep olduğunu söyledi. Dereköy, “Önceki yıllarda domuz koronavirüs salgınlarında yaşanan her şey şu anda insanlarda görülüyor" dedi.

Yeni tip koronavirüsün yarasa sebebiyle ortaya çıktığı iddia edilmişti. Prof. Dr. Fevzi Sefa Dereköy'e göre ise bu virüsün dünyaya yayılmasının sebebi domuzlar.

Salgın domuzlardan bulaşmış olabilir

Türkiye Gazetesi'nin haberine göreve, Hastalığın, canlı domuz ya da ürünleri ile bulaşabilmiş olabileceğini belirten Dereköy "1960'lardan bu yana koronavirüsün domuzlarda pek çok enfeksiyona sebep olduğu bilinmektedir. Geçen yıllarda da küresel anlamda bu virüse bağlı pek çok domuz salgınına rastlandı. Laboratuvar çalışmaları virüsün insan hücrelerindeki reseptörlere bağlanabildiğini ve türler arası çapraz geçiş kabiliyetini ortaya çıkardı. Reuters Haber Ajansı, 2018 Ağustosunda başlayan 19 ay süren ‘Afrika Domuz Ateşi’ salgında Çin'deki domuz üreticilerini işaret etmişti. Dünyada domuz ihracatının yüzde 39'u Çin'e ait" dedi.

"Domuz salgınlarıyla günümüzdeki salgınların bir bağlantısı olabilir"

Dereköy, yıllar önce domuzlarda ortaya çıkan salgınlarla günümüzdeki koronavirüs arasında bağlantı kurulabileceğini de söyleyerek "Önceki yıllarda domuz koronavirüs salgınlarında yaşanan her şey şu anda insanlarda tespit ediliyor. Canlı hayvan dışında bu hastalıklar domuzdan yapılan gübre, embriyo ve deri gibi her üründen geçebilir.Domuz salgınlarında görüldü ki; araçlar, elbiseler, ayakkabılar, gıda ve aşı bile bu domuz enfeksiyonlarının geçişi için taşıyıcı olmuştur.

ABD’de salgının çok olmasının nedeni bu olabilir

ABD'nin ithal ettiği domuz içerikli bazı ürünlerde hatta gıda ve ilaçlarda bu virüslerin hayatını sürdürebildiği biliniyor. Mesela soya fasulyesi, kanatlılar başta hayvanların protein ve vitamin takviyesinde kullanılan lizin hidroklorit ile kolinklorit, vitamin D ve domuz sosisi gibi. Bu durum ABD'de salgının bu kadar çok yayılmasını açıklıyor" diye konuştu.

"Domuz tüketmediğimiz için batıya göre şanslıyız"

Bizde bugüne kadar enfeksiyonun diğer ülkelerden daha hafif görülmesinin sebebinin sadece solunum yoluyla alınmış olmasına bağlı olduğuna dikkat çeken Profesör Dereköy "Bu bizim Batı'ya göre şansımız. Domuz eti ve domuzdan yapan ürünler tüketen Batı'da virüs mideye ve bağırsaklara da iniyor. Bu da daha öldürücü olmasını sağlıyor" ifadelerini kullandı.

“Kedi köpek mamaları risk oluşturuyor”

Dereköy, domuz enfeksiyonlarında virüsün kedi, köpek, kuş ve hatta tavuklara da geçebildiğinin ortaya konulduğunu söyledi.

Marketten alınan ve protein içeren kedi köpek mamaları risk oluşturuyor
Marketten alınan ve protein içeren kedi köpek mamaları risk oluşturuyor

"Evde hayvan besleyenleri de uyararak konuşmasını şöyle tamamladı: "Marketten alınan ve protein içeren kedi köpek mamaları risk oluşturuyor.Bu hazır hazır mamaların içinde hastalık etkeni bulunabiliyor."dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >