Türk şefler 'Uluslararası Baharat Yolu Yemek Festivali' için Hindistan yolcusu

UNESCO Hindistan Ofisi ile Kerala Eyaleti Turizm Departmanlığınca organize edilen "Uluslararası Baharat Yolu Yemek Festivali"ne katılacak Türk şefler, dünyaya Türk ve Osmanlı mutfağını tanıtacak.

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Genç Aşçı Milli Takımı Direktörü, Uluslararası Master Şef Naif Bagi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hindistan'da bugün başlayıp 26 Eylül'e kadar gerçekleştirilecek festivalde, ülkelerin kendi kültür ve mutfaklarını tanıtacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığının da katkılarıyla festivale katılacaklarını ifade eden Bagi, burada Türk mutfağından lezzetleri beğeniye sunacaklarını bildirdi.

Türk ve Osmanlı mutfağını dünyanın birçok yerinde tanıtmak istediklerini dile getiren Bagi, "Dünyanın en iyi mutfakları arasında yer aldığımızı göstermek istiyoruz. Bu tür etkinliklerdeki amacımız, Türk turizmine katkıdır. UNESCO'nun destek verdiği bir organizasyon. Festival için Türklerin göçebe dönemindeki yemek kültürlerini araştırdım." diye konuştu.

Festivalde stant kuracaklarını belirten Bagi, "Toplu olarak şefler, pazarları gezecek. Onların baharatlarıyla kendi mutfağımızı bütünleştirerek yemekler yapacağız. Orada karar vereceğiz, planlayıp, menüyü yapacağız. Aynı zamanda ülkeler arası yarışma da olacak. Ekip olarak Türk mutfağını yarışmada temsil edeceğiz." dedi.


"Türk mutfağı sadece kebap ve lahmacundan ibaret değil"

Yurt dışında "Türk mutfağı" adı altında açılan restoranların Kültür ve Turizm Bakanlığının denetiminden geçmesi gerektiğini savunan Bagi, şunları kaydetti:

"Belirli bir standart oluşturulması lazım. Dekorasyonundan tutun da menüsüne kadar. En büyük problemimiz yurt dışındaki Türk restoranlar. Tabii ki aralarında çok iyileri var ama iyileri çoğaltmamız gerekiyor. İtalya'nın makarna ve pizzası neden bu kadar ünlü oldu? Çünkü yurt dışında yapılan çalışmaları devlet destekliyor, belirli standartlar sunuyor. Türkiye'deki iyi markaların yurt dışına açılması gerekiyor. Yurt dışında ne kadar kaliteli, güzel mekanlar açarsak, mutfağımız o kadar üst seviyeye çıkar ve tanıtımı da artar. Türk mutfağı sadece kebap ve lahmacundan ibaret değil. Zengin bir mutfağımız var. Her bir yöremizin mutfağı, dünyadaki bir ülkenin mutfağına bedel. Daha çok tanıtmamız lazım."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >