POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

"Türk varlığı Irak'ta kalmaya devam edecek"

Başbakan Yıldırım, "63 ülkeden askeri unsur bulunurken Türkiye'nin oradaki varlığına takılması abesle iştigaldir. İyi niyetli bir yönü yoktur. Irak'ta Türk varlığı kalmaya devam edecektir." dedi

İçindekiler
Başbakan Binali Yıldırım, Irak'ta PKK'nın barındığını bugüne kadar Irak Merkezi Yönetimi tedbir almadığını hatırlatarak, "63 ülkeden askeri unsur bulunurken Türkiye'nin oradaki varlığına takılması abesle iştigaldir. İyi niyetli bir yönü yoktur. Irak'ta Türk varlığı kalmaya devam edecektir. Bizim amacımız daha fazla insanlık dramının yaşanmaması, bölgedeki oldu bittilerinin önüne geçilmesidir." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, TOBB Genel Merkezi'nde düzenlenen TOBB 9. Ticaret ve Sanayi Şurası'nda konuşma yaptı. Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Baştacı bir Cumhurbaşkanı, 79 milyon kahraman halkıyla o gece destanlar yazdı bütün dünyayı ters köşe yaptı"

"Terör örgütünün Kürtlerle ilgili sorunu vardı. Bütün bu sorunu köklerini kazıyarak devam edeceğiz. Bunlar ne Kürtleri ne de Türkleri temsil ediyor. FETÖ de BETÖ de aynı merkezden kumanda ediliyor.Bunların iplerinin aynı yerde olduğunu gördük. Maksat Türkiye'yi oyalamak, ama başaramayacaklar. 15 Temmuz'da FETÖ'cüler dersini aldı, şimdi de BETÖ'cüler dersini almaya devam ediyor. Güvenlik güçlerimiz ensesinde. Hedef Türkiye'yi terörle anılan bir ülke olmaktan çıkarmak. Başarılı bir operasyon yürüyor, kırsal ve hudut boylarında. 12 ana merkezde polisimiz, askerimiz, korucularımız hepsi müthiş bir mücadele ediyor, ve bu mücadeleyi millet kazanacak.

Şu anda bölgede terörle mücadeledeki destek yüzde 90'lara ulaşacak. Milletin dediğini yapmak zorundayız. Milletin dediğinin tersini yapanların neler yaşadığını görüyorsunuz. Zayıf bir hükümetle 15 Temmuz'u yaşasaydık bunların hiçbirini konuşamayacaktık. Ama baştacı bir Cumhurbaşkanı, 79 milyon kahraman halkıyla o gece destanlar yazdı bütün dünyayı ters köşe yaptı. Bazı dost bildiklerimiz birbirini tebrik ediyordu. Ama gün aydınlandığında mosmor oldular. O gece halkın gücü tankın gücünün üstüne çıkmıştır. Hesaplar alt üst olmuştur. Hepimiz ne kadar gurur duysak azdır."

"4-5 civarında dağa çıkan genç vardı, 400 bile yok şu an"

"Şunu bilmenizi istiyorum. Türkiye'nin mutlak üstünlüğü yok, petrolü yol, doğalgazı yok. Bizim zenginliğimiz, gücümüz genç nüfusumuz. Bakın çıraklıkla ilgili düzenlememiz var, meslek okullarıyla ilgili düzenlememiz var. Gençleri işe aldığınızda bütün yüklerini biz karşılıyoruz hem de 12 ay boyunca. Çıraklık eğitimindeki masrafları da biz karşılıyoruz. Onlar gelsin işi öğrensin maaşı dahil her şeyi veriyor. OSB'lerde meslek okulu açmak isteyenler buyurun açın, desteği veriyoruz. Yeter ki gençlerimize yatırım yapın. Gençlerimiz dağa çıkmaktan daha heyecan verici yerler olduğunu bilmeli. 4-5 civarında dağa çıkan genç vardı, 400 bile yok şu an. Onlara daha çok şans tanıyacaksınız ve biz de destek vereceğiz."

"Türkiye zenginleştikçe, refah arttıkça terör daha az konuşur"

"Salı günü Orta Vadeli Planı açıkladık. Ey sanayiciler, ey vatandaşlar, ey ahali bütçe şöyle olacak, istihdam şöyle olacak, enflasyon şöyle olacak diye açık açık kamuya taahhüt veriyoruz. Bunu sizlerle milletle paylaştık.Eleştiriler her zaman olabilir geldi. Ama genelde büyük bir oranda kabul gördüğüne şahit oldum. 1- Orta Vadeli Plan büyümeyi öncelikli olarak ele alıyor. Daha fazla yatırım, daha fazla üretim, daha fazla istihdam. Gerçek ekonomiye kaynağa devam edeceğiz. Yatırımda kısıtlamaya gitmiyoruz. 2. prensibimiz, yapısal değişim ve dönüşüm programını sürdüreceğiz. Reformlara devam edeceğiz. Sorunlar teker teker çözülecek. Büyük reformlar yaptık ekonomide; bireysel emeklilikte katılım, varlık barışı, yapılandırma... Bunların hepsi reform mantığında işlerdir. Türkiye zenginleştikçe, refah arttıkça terör daha az konuşur. İnsanların kaybedecekleri kazanacaklarından daha fazla olunca güven tercih edilir. Vatandaşlarımız her toprağımıza rahatça seyahat edecek, sağlık hizmetleri eksiksiz verilecek. Benim sanayicilerden bir ricam var. Cazibe merkezi olarak tanımladığımız 23 bölgeye yönelik bir hamle başlatın. Bunu istiyorum. Hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. El eli yıkar, el de döner yüzü yıkar. Karşılığını biz vereceğiz. Ben lükse yönelik bir talep görmedim, hepsi bölgeye daha fazla yatırım yapmayı temin edecek talepler."