Türkiye Çad'ı unutmadı: "Elimizde sadece 25 solunum cihazı var"

Türkiye'nin gönderdiği solunum cihazı
Türkiye'nin gönderdiği solunum cihazı

Türkiye koronavirüs salgınının ilk gününden itibaren dünyanın birçok yerine yardımlar gönderirken Çad'ın yaşadığı sıkıntıya da kayıtsız kalmadı. Çad Sağlık Bakanı Mahmud Yusuf Hayal, koronavirüs ile mücadelede tıbbi ekipman sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, "Elimizde sadece Türkiye'den gönderilen 25 solunum cihazı var." dedi.

Çad Sağlık Bakanı Mahmud Yusuf Hayal, Meclis oturumunda muhalefetin COVID-19 ile mücadele kapsamında yapılanlar ve tıbbi malzemelerin durumuna ilişkin sorusu üzerine, başkent Encemine ve birkaç eyalette 2 milyondan fazla maske dağıtıldığını söyledi.

Sadece 25 solunum cihazı var

Solunum cihazı gibi sağlık personeline yardımcı olacak yeterli cihazları bulunmadığını dile getiren Hayal, "Elimizde sadece Türkiye'den gönderilen 25 solunum cihazı var." ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Sağlık Bakanlığınca hazırlanan, arasında bir de ambulansın yer aldığı tıbbi malzemeler, Milli Savunma Bakanlığına ait A400M tipi kargo uçağıyla 26 Mayıs'ta Çad'a ulaştırılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi Itno'ya yazdığı mektubun da yardım malzemeleriyle birlikte yetkililere teslim edildiği belirtilmişti.

Çad'da şu ana kadar 850 COVID-19 vakası tespit edilirken, 73 kişi hayatını kaybetti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >