Türkiye-Libya anlaşmasının ardından Yunanistan'dan ilk hamle

Yunan ve Rum yönetimi, Türkiye-Libya arasındaki anlaşmanın metnini Libya'dan istediler.
Yunan ve Rum yönetimi, Türkiye-Libya arasındaki anlaşmanın metnini Libya'dan istediler.

Doğu Akdeniz'de hakkı gasp edilmek istenen Türkiye'nin Libya ile imzaladığı 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası' sonrası Yunanistan ve Rum yönetimi harekete geçti. Yunanistan, Libya'ya anlaşma metnini göndermesi için Cuma gününe kadar süre tanıyan bir nota verdi.

Yunanistan ile Rum yönetimi, Libya'dan Türkiye ile imzaladığı anlaşmanın metnini talep etti. Yunanistan, Libya'ya, anlaşma metnini göndermesi için Cuma gününe kadar süre tanıyan bir nota verdi. Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de, Güney Kıbrıs'taki Libya maslahatgüzarını Bakanlığa çağırdı.

"Libya bir diplomat heyeti göndermek istedi"

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün Libya'nın Güney Kıbrıs maslahatgüzarıyla muhtıra hakkında görüştü. Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis, Libya'nın konuyu ele almak amacıyla bir diplomat heyetini Güney Kıbrıs'a gönderme talebini ilettiğini, Rum hükümetinin ise bu talebe henüz yanıt vermediğini belirtti.

"Libya heyet göndermek istiyor"

Hristodulidis, Türkiye'yle imzalanan anlaşmanın içeriği konusunda tam bir bilgilendirmeye sahip oldukları zaman Libya'nın diplomat heyeti gönderme talebine olumlu yanıt vereceklerini belirtti. Rum Bakan, söz konusu anlaşmanın 'hiçbir hukuki temele dayanıyor gibi görünmediğini' ileri sürdü.

BM kararlarını ihlal ediyor iddiası

Hristodulidis ayrıca, Türkiye ile Libya arasında imzalanan askeri destek anlaşmasının da, ambargoyu delmesi sebebiyle BM kararlarını ihlal ettiği iddiasında bulundu. Yunanistan, Libya'ya anlaşma mentinin kendilerine Cuma'ya kadar gönderilmesi yönünde bir nota verdi.

Ne olmuştu?

  • Doğu Akdeniz'de sessiz ve derinden ilerleyen Türkiye, Libya ile önemli anlaşmaya imza atmıştı. Akdeniz'deki enerji paylaşımında 'dışlanmak' istenen ülke olarak konumlandırılan Türkiye, tüm bu planları saf dışı bırakan bir anlaşma ile Akdeniz'in batısındaki meşru sınırlarını resmen çizmiş oldu.
  • Söz konusu mutabakat muhtıralarıyla iki ülke ilişkilerinin ve iş birliğinin güçlendirmesinin hedeflendiğinin altı çizildi. Anlaşma, Akdeniz'in batısındaki Türkiye'nin haklarının sınırlarını meşru kıldı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >