Türkiye yurt dışında bilet parası bulamayan vatandaşını geride bırakmadı: Tahliye uçağıyla ülkeye döndü

Gine'den Türkiye'ye getirilen Türk işçiler
Gine'den Türkiye'ye getirilen Türk işçiler

Türkiye, dünyayı saran koronavirüs tehlikesine karşı vatandaşlarının yurda dönüşü için çalışmalarını sürdürüyor. Özel şirketler de bu zorlu günlerde ülkesine destek vermek için elinden geleni yapıyor. Gine'de mahsur kalan ve dönüş için bilet parası bulamayan üç Türk işçiye Albayrak Grubu yardım elini uzattı. İşçiler şirkete ait tahliye uçağıyla yurda döndü.

Dünyanın dört bir yanındaki Türkler koronavirüs tehdidine önlem olarak Türkiye'ye getirilirken, Gine'den dönüş için bilet parası bulamayan üç Türk işçi, Albayrak Grubu'nun tahliye uçağıyla yurda döndü.

Konsolosluk Albayrak Grubu'yla irtibata geçti

Albayrak Grubu açıklamasına göre, çalışmak için Gine'ye giden Zeynel Kandur isimli vatandaş, koronavirüs salgınının başlamasından sonra yurda dönmek için çareyi konsoloslukta ararken, harekete geçen konsolosluk ekibi, bölgedeki personelini tahliye için uçak gönderen Albayrak Grubu ile irtibata geçerek durumu bildirdi.

Yolcular karantinaya alındı

Bu talebe yeşil ışık yakan şirket, 31 Mart'ı 1 Nisan'a bağlayan gece 100'ü aşkın personeliyle birlikte Kandur'u da Konakri'den Türkiye'ye getirdi. Yolcular, İzmir'de 14 gün süreyle karantinaya alındı.

Kandur'un yanı sıra Murat Baykal ve Atilla Efe isimli Türk işçiler de Gine'den tahliye edildi.

Mahsur kalan işçiden Albayrak Grubu'na duygulandıran mesaj

Türkiye'ye iner inmez Albayrak Grubu'na duygu yüklü bir teşekkür maili atan Kandur, özetle şu ifadeleri kullandı:

"Merhabalar ben Zeynel Kandur. Gine'de işçiydim, sizin şirkette değil başka bir firmada. Maalesef kandırıldık düzensiz bir firmaya gitmişiz. Duyduk, firmanız işçileri için uçak gönderecekmiş. Paramız da yoktu. Gerek Canan Hanım, gerek konsolosluktaki Recep Bey'in yardımıyla sayenizde ülkemize dönebildik. Allah binlerce kez razı olsun sizden.

Bizden hiçbir ücret talep etmeden ülkemize getirdiniz. Ne yazsam ne dua etsem azdır minnetimi nasıl bildirmem gerektiğini kelimelere sığdıramam. Sizin bu umutsuz durumdayken bana yaptınız şeyin bence hiçbir bedelle ödenmez. Aşçıyım, ihtiyacınız olursa seve seve hizmet edebilirim hangi şart olursa olsun."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >