Türkiye'de 25 milyon kişi COVID-19 aşısı vurulamayacak

Arşiv
Arşiv

Sağlık Bakanı Koca, 18 yaş altı için aşının Faz-3 çalışmalarının Çin'de devam etmekte olduğunu, bu nedenle aşının 18 yaş altı ile hamilelere ve son 4-6 ay içinde hastalığı geçirmiş olanlara yapılmayacağını açıkladı. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşı kapsamı dışında tutulacak kişi sayısının 25 milyon olduğunu söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 17 Nisan 2020'de açıkladığı, "İstatistiklerle Çocuk 2019" bültenine göre, 2019 yıl sonu itibarıyla, Türkiye nüfusu 83 milyon 154 bin 997 kişi ve bunun 22 milyon 876 bin 798'ini yani nüfusun yüzde 27,5'ini 0-17 yaş grubundaki çocuklar oluşturuyor.

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, TÜİK rakamlarına işaret ederek, "Çocuklar, gebeler ve emzirenler açısından kabaca düşünüldüğünde 25 milyon kişi şu anda kapsam dışında diye düşünülebilir" dedi.

4-6 ay içinde hastalığı geçirmeyenler aşı olacak

Hastalığı geçirenlerin tespitinde HES'in devrede olacağını belirten İlhan, COVID-19 olmayan ya da hastalığı geçirip geçirmediğini bilmeyenler için ise, "Hiç hasta olmadıysanız ya da hasta olup olmadığınızı bilmiyorsanız direkt aşı olacaksınız. Antikora bakmayacağız. Sağlık çalışanı olsun, normal vatandaş olsun, sırası geldiği zaman 4-6 ay içinde hastalığı geçirmemiş ise 18 yaş altında değilse, gebe veya emziren değilse aşı yapılacak" diye konuştu.


İlk etapta 20 milyon doz aşı gelecek

Koca, Aralık ayı için 20 milyon doz gelmesi planlanan aşının ilk üç milyonunun 3-4 gün içerisinde Türkiye'ye geleceğini açıklamıştı. Buna göre, gelen üç milyon doz aşı, iki hafta Halk Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nda güvenlik testleri yapıldıktan sonra kullanıma geçecek. İlk etapta yaklaşık 2,5 milyon doz aşının sağlık çalışanları için ayrılması geriye kalan aşıların ise, 65 yaş üstü kişilerde uygulanması bekleniyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >