Türkiye’de kaç kişi WhatsApp’ı sildi?

Arşiv
Arşiv

Yeni gizlilik sözleşmesinin ardından kullanıcıların alternatif uygulamalara yönelmesi WhatsApp’ın kullanıcı sayısında ciddi bir düşüşe neden oldu. Türkiye'de de WhatsApp'ı silenlerin sayısı iki milyonu buldu.

WhatsApp’ın 4 Ocak’ta duyurduğu yeni gizlilik sözleşmesi sonrası şirkete karşı yoğun bir protesto kampanyası başladı. Türkiye'de ve dünyada milyonlarca kullanıcı WhatsApp uygulamasını sildi.

Kullanıcılar farklı uygulamalara yönlendi

Bir süre önce WhatsApp’ın sahibi olan Facebook kullanıcı sözleşmesinde bir değişikliğe gitti. Gidilen bu değişiklik ile birlikte kullanıcıların WhatsApp verilerini Facebook ve Facebook şirketlerinin paylaşılmasına izin verilecekti.

Facebook gelen tepkiler üzerine bu sözleşmeyi Avrupa’da uygulamayacağını açıkladı. Fakat Türkiye ve daha birçok ülkede bu sözleşmenin geçerli olacağı açıklanmıştı.

Bu durum doğal olarak Türkiye‘de dahil pek çok ülkede tepkiyle karşılandı. Bu tepkiler sonrasında kullanıcılar WhatsApp‘ı silerek Telegram ya da Signal gibi alternatif uygulamalara yönelmeye başladılar.

Türkiye'de iki milyon kullanıcı WhatsApp'tan vazgeçti

Bu dönemde en çok indirilen uygulamalar ise Telegram, Signal ve Bip oldu. Peki bu bağlamda WhatsApp’ı kaç kişi sildi? Hali hazırda birçok kişi diğer uygulamaları indirmiş olsa da WhatsApp’ı silmeye kıyamadı. Yine de WhatsApp’ın bu dönemde iki milyon kullanıcıyı kaybettiği ortaya çıktı.

Yani son birkaç haftada iki milyon kullanıcı WhatsApp’ı telefonundan silmiş durumda. Hali hazırda pek çok kişi WhatsApp’ı silmese de mesajlaşma tarafında diğer uygulamaları kullanmaya başlamış durumda.