Türkiye’de ne kadar nükleer silah var?

Türkiye’de ne kadar nükleer silah var?
Türkiye’de ne kadar nükleer silah var?

ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanan nükleer gerilimin savaşa dönüşme ihtimali dünyayı korkuturken, Türkiye’de nükleer silahların varlığı akıllara geldi. Bu konuda kesin ifadelere yer verilmese de, geçtiğimiz ay TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı bu konuda bir çalışma yaptı. İşte nükleer silaha sahip ülkeler ve Türkiye’de bulunan nükleer silahların sayısı...

Dünyada 9 ülkenin sahip olduğu, en korkunç silah olarak bilinen nükleer silahlar, 7 milyar insanı tehdit ediyor. Nükleer kapasitesi olan ülkeler arasında çıkabilecek olası bir savaşta dünyanın sonunun gelebileceği kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçek.

Dünyada ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin, Kuzey Kore, Hindistan, Kuzey Kore ve tek nükleer silaha sahip Müslüman ülkesi Pakistan’da bulunan bu silahların kullanılması felaketi getirebilir.

‘Nükleer silah üretme hakkı’ beş ülkede bulunuyor

Şu anda nükleer silah üretiminin engellenmesi için “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Antlaşma (NPT)” adından bir oluşum var. Bu anlaşma, ilk nükleer testini 1 Ocak 1967 tarihinden önce yapmış olan ülkelerin bu silahları bulundurma hakkının olduğunu söylüyor.

NPT anlaşmasına taraf olan ve anlaşmayı imzalamayan ülkelerin haritası. (Harita: Al Jazeera)
NPT anlaşmasına taraf olan ve anlaşmayı imzalamayan ülkelerin haritası. (Harita: Al Jazeera)

1967’den önce nükleer füze denemesi yapan ülkeler ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi ülkeleri Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya, Birleşik Krallık, Fransa ve Çin.

İsrail, Hindistan ve Pakistan hiçbir zaman bu anlaşmayı imzalamadı. Fakat Kuzey Kore 1985’te imzaladığı bu anlaşmadan 2003 yılında çekildi. Bu açıdan bakıldığında nükleer silahların engellenmesi için yapılan anlaşmanın dünya ülkeleri tarafından pek de karşılığı olmadığı görülüyor.

Türkiye’de nükleer silah var mı?

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) nükleer paylaşım programı çerçevesinde, ABD Soğuk Savaş döneminde Türkiye dahil olmak üzere bazı Avrupa ülkelerine nükleer silah yerleştirdi. Bazıları için ‘efsane’ olarak kalan bu durumu 1962’de yaşanan ve ‘Küba Füze Krizi’ olarak bilinen olay ile hatırlayabiliriz. İki nükleer gücü savaşın eşiğine getiren bu kriz, ABD'nin Türkiye'ye, SSCB'nin ise Küba'ya nükleer füze yerleştirmesiyle başlamıştı. Peki şu anda Türkiye’de nükleer silah var mı?

Türkiye'ye konuşlanan Jüpiter füzeleri.
Türkiye'ye konuşlanan Jüpiter füzeleri.

Daha önce çeşitli araştırma örgütleri ve askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre NATO şemsiyesi çerçevesinde ABD'ye ait nükleer silahların Türkiye’de İncirlik Üssü’nde konuşlandırıldığı ve Türkiye’deki nükleer silah sayısının 50 ila 90 adet B61 tipi atom bombası olduğu belirtiliyordu. Konu ile ilgili en güncel ve resmi araştırma TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı tarafından geçtiğimiz ay yapıldı. 'Nükleer Silahlara İlişkin Veriler' başlıklı araştırma raporunda Temmuz 2017 itibarıyla 14 ülkede 107 sahada 15 bin civarında nükleer silah bulunduğu bilgisine yer verildi.

Raporda ABD’nin 5 ülkede bulunan 6 hava üssünde nükleer silah bulundurduğu belirtildi. Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye’de bulunan bu nükleer silahların sayısının 150 olduğu bildirildi. NATO kapsamında Türkiye’de bulunan ABD’ye ait nükleer silahların sayısı konusunda kesin bir ifade raporda yer almadı. Ancak genel olarak yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de en az 50 nükleer silah bulunduğu belirtiliyor.

Kuzey Kore'nin karadan karaya, orta-uzun menzilli Pukguksong-2 stratejik balistik füze denemesi.
Kuzey Kore'nin karadan karaya, orta-uzun menzilli Pukguksong-2 stratejik balistik füze denemesi.

Dünyada en fazla nükleer silaha sahip ülke Rusya

TBMM’nin raporunda Rusya’nın 7.000 ABD’nin 6.800, Fransa’nın 300, Çin’in 260, İngiltere’nin 215, Pakistan’ın 130, Hindistan’ın 120, İsrail’in 80 ve Kuzey Kore’nin ise 10 adet nükleer silahı bulunduğu belirtildi.

Rusya askeri geçit töreninde nükleer füzelerini sergiledi.
Rusya askeri geçit töreninde nükleer füzelerini sergiledi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >