Türkiye'nin 'bilişim üssü' harekete geçti

Türkiye’nin ‘bilişim merkezi’ birçok farklı açıdan yetkin özellikle donatılmış durumda.

Bilişim ve telekomünikasyon alanında yeni teknolojiler geliştirilerek ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi'nde Ar-Ge faaliyetlerine başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı, bilişim ve telekomünikasyon alanında yeni teknolojiler geliştirilerek ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi'nde Ar-Ge faaliyetlerine başlandı.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılan Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi'nin temel amacının, bilişim ve telekomünikasyon alanında yeni teknoloji şirketlerinin ortaya çıkışını desteklemek ve küresel ölçekteki şirketlerin bölgeye yatırım yapmalarını cazip hale getirmek olduğunu ifade etti.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök.
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök.

Silikon Vadisi’nden Ankara’ya taşındı

ABD'nin San Francisco eyaletinde ODTÜ Kuluçka Merkezi'nin bulunduğunu hatırlatan Kök, "Yıllar içinde Silikon Vadisi'nde gözlemlediğimiz modeli, bir anlamda Ankara'ya taşımış olduk." dedi. Bilişim İnovasyon Merkezi'nde yer alan öncü firmaların, ağırlıkla "5G ileri iletişim teknolojileri", "bulut çözümler", "büyük veri", "nesnelerin interneti", "sanayide dijital dönüşüm" başta olmak üzere odaklı ve özgün araştırmalar yaptığını bildiren Kök, şöyle devam etti:

"Ülkemiz genelinde, aynı zamanda işin bir de eğitim boyutuna bakacak olursak öğrencilerimize bilişim ve iletişim teknolojilerinin etkin kullanımı, bu teknolojiler vasıtasıyla üretim yapabilmenin yolları, girişimcilik gibi konularda da eğitimler düzenlenmesi ve öğrencilerin bu yeni teknolojilere hakim olmalarına katkı sağlayacak organizasyonlar yapılması merkezimizin öncelikleri arasında.

 Bilişim Merkezi, Silikon Vadisi’ndeki verimli işleyişin ardından Ankara’ya adapte edilmiş durumda.
Bilişim Merkezi, Silikon Vadisi’ndeki verimli işleyişin ardından Ankara’ya adapte edilmiş durumda.

Bu bağlamda YÖK'ün başlattığı 100/2000 programı kapsamında, ülkemizin öncelikli alanlarında doktoralı insan kaynağını zenginleştirmeye yönelik nitelikli insan kaynağı yetiştirmeye de bu merkezimizde destek vereceğiz."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >