Türkiye'nin büyük gururu: Yerli helikopterimiz göklerde!

Türkiye'nin büyük gururu: Yerli helikopterimiz göklerde!

Geçtiğimiz haftalarda ilk kez motor çalıştıran ve Türkiye'nin ilk özgün helikopteri olacak T625 Genel Maksat Helikopter ilk uçuşunu yaptı.

Kısa bir süre önce ilk motor hamlesini yapan ve herkesi gururlandırmayı başaran T625'ten yeni haberler var. Yüzde yüz yerli helikopterimiz ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 'Tamamen milli kaynaklarla geliştirilen ilk helikopterimizin, ilk uçuşu vatana millete hayırlı olsun. Tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkür ve tebrikler. Rabbimize hamdolsun' mesajı ile görüntüleri yayınladı.

İlginizi çekebilirSonunda oldu: Yerli helikopter motor çalıştırdı!
İlginizi çekebilirTürk girişimcinin projesi rekor fiyata satıldı!

Yerli helikopterimizin ilk uçuşu büyük heyecan uyandırdı.
Yerli helikopterimizin ilk uçuşu büyük heyecan uyandırdı.

2021 yılında seri üretimine geçilecek!

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi etkin bir şekilde faaliyet gösterebileceği belirtilen T625 Genel Maksat Helikopterin 2021 yılında seri üretime geçeceği öngörülüyor. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen yerli helikopter 12 yolcu kapasiteli. Helikopterin, EASA (European Aviation Safety Authority) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından sertifiye edilmesi ile ilgili çalışmalar program ile birlikte sürdürülüyor.