Jurnal.istTürkiye’nin dünyaya açılan penceresi: Türkiye Maarif Vakfı

Japonya'dan Kuzey Kore'ye protesto notası

Kuzey Kore teknesinin Japon Denizi'nin kuzeyinde Japon balıkçıları taciz etmesi Tokyo yönetimini kızdırdı.

ÇAĞRI SAÇARALP AA DAKİKADA-OKUNUR
Japonya'dan Kuzey Kore'ye protesto notası
Japonya'dan Kuzey Kore'ye protesto notası

Kuzey Kore teknesinin Japon Denizi'nin kuzeyinde Japon balıkçıları taciz etmesi Tokyo yönetimini kızdırdı.

BEĞEN

Japonya, kuzeybatı sahili açıklarında mürettebatı silahlı bir Kuzey Kore teknesi tespit edilmesinin ardından Pyongyang yönetiminine protesto notası gönderdi.

Bakanlar Kurulu Sekreteri Yoşihide Suga, düzenlediği basın toplantısında, cuma günü ülkenin kuzeyindeki Hokkaido Adası'nın 500 kilometre açığında Japon balıkçı teknesinin Kuzey Kore teknesiyle karşılaştığını, mürettebatı silahlı olan teknenin 10 dakika boyunca Japon balıkçıları takip ederek tacizde bulunduğunu belirtti.

Japon sahil güvenliğinin müdahalesi sonrası teknenin Kuzey Kore kara sularına doğru kaçtığı ifade edildi.

Suga, teknenin bölgede bulunma amacının ne olduğuna dair yorum yapmaktan kaçınırken Japon haber ajansı Kyodo, yetkililerin teknenin yasa dışı balık avcılığı yaptığını düşündüklerini aktardı.

Japonya'nın Kuzey Kore ile diplomatik ilişkisi olmadığı için notanın Kuzey Kore'nin Pekin Büyükelçiliği üzerinden verildiği bildirildi.

Tokyo yönetimi, Japon Denizi'nin kuzeyindeki suları kendi doğal ekonomik bölgesi sayıyor ve burada yasa dışı avlanmayı önlemek için sahil güvenlik devriyeleriyle bölgeyi kontrol ediyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
Ç ÇAĞRI SAÇARALP GZT Editörü

GZT Gündem’in sorumlu editörü olarak görev yapıyor. GZT’de Cinayet Ansiklopedisi ve Oltamıza Takılanlar programlarını hazırlayıp sunuyor. Çaya olan düşkünlüğü ve konuşkanlığıyla tanınıyor. Çağrı’ya cagri.sacaralp@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz