Türkiye'nin ilk koronavirüs raporu yayınlandı

Arşiv
Arşiv

Türkiye'nin koronavirüs salgınına ilişkin ilk bilimsel veri çalışması Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü'nün başkanlığında bir ekip tarafından yapıldı. 125 hastaneden 1014 hastaya ait 6 bin veri üzerinden yapılan araştırma, 'The New England Journal of Medicine' dergisinin ön baskısında yayınlandı.

Türkiye'deki koronavirüs salgınına ilişkin ilk bilimsel makale niteliğini taşıyan 27 sayfalık araştırma 'The New England Journal of Medicine' dergisinin ön baskısında yayınlandı.

5 haftalık verileri içeren ve Türkiye'nin en çok hastayla yapılan ilk 'korona fotoğrafındaki' detaylar özetle şöyle:

En çok 50 yaş üstü erkeklerde görüldü

Covid-19'a yakalanan hastaların ortalama yaşı 50. Hastalık 50 artı eksi 18 yaş aralığında görüldü. Hastaların yüzde 54.7'sinin erkek olduğu saptandı.

Yüzde 43.9'u temasla bulaştı

Covid-19 hastalarının yüzde 43.9'unun, virüs taşıyan bir kişiyle temasta bulunduğu ortaya çıktı.

Yurt dışında olanların oranı yüzde 8.2

Hastalar arasında son 14 gün içinde yurt dışında olanların oranı yüzde 8.2 olarak belirlendi.

Yüzde 70'i kentlerde yaşıyor

Hastaların yüzde 70'inin kentsel çevrelerde yaşadığı ortaya çıktı.


Kuluçka süresi 5.4 gün

Koronavirüsün enfekte kişiyle temastan sonraki ortalama kuluçka süresi de 5.4 gün olarak belirlendi.

Yüzde 5.9 hiç semptom göstermedi

  • Başvuruda en sık görülen semptomlar yüzde 65.7 öksürük, yüzde 49.2 ateş, yüzde 39.6 halsizlik ve yorgunluk olarak saptandı. Hiçbir semptom göstermeyen hasta oranı yüzde 5.9 olarak belirlendi.

Ölüm oranı yüzde 3.8

Covid-19'un Türkiye'de ölüm oranı 3.8 oldu. İzlenen hastalanın yüzde 9.5'i ayakta, yüzde 79.4'ü izole servislerde, yüzde 11.1'i yoğun bakım ünitesinde tedavi edildi.

Salgının Türkiye'de seyri

Bilimsel çalışmanın değerlendirme bölümünde ise hastalığın Türkiye'de seyri ve sonuçlarıyla ilgili olarak şu yorumlar yapıldı:

  • "Türk nüfusunun genç yaşı, erken 65 yaş üstü insanlar için sokağa çıkma yasağı, ardından sokağa çıkma yasağı olanların Türkiye'nin yoğun bakım ünitesine kabul edilmesi ve mekanik ventilasyon gerektiren düşük sayıda vaka dikkat çekici ve düşük toplam mortalite (ölüm) oran söz konusu. Hastalığın ilerlemesinin şüpheli durumlarda bile hidroksiklorokin tedavisinin erken kullanımı gibi stratejilerle önlenmesi, antiviral ilacın erken uygulanması, tüm zatürre ve yüksek akışlı hastalarda favipiravir yüzüstü pozisyonla birleştirilmiş oksijen ve NIMV tedavileri olumlu sonuç verdi."

Kaynak: Hürriyet

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >