Türkiye'nin Oscar adayı filmi belli oldu!

OSCAR
OSCAR

Amerika'da yapılacak 91. Akademi Ödülleri Yabancı Dilde En İyi Film Dalı'nda Türkiye'nin adayı belli oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul, Amerika'da yapılacak 91. Akademi Ödülleri (OSCAR) Yabancı Dilde En İyi Film Dalı'nda Türkiye adayını belirlemek üzere değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'na başvuran 12 filmin değerlendirildiği kurulda, yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan'ın yaptığı 'Ahlat Ağacı' filmi Türkiye'nin Yabancı Dilde Oscar adayı olarak belirlendi.

15 dakika ayakta alkışlandı!
71. Cannes Film Festivali'nde yarışan ancak eli boş dönen Ahlat Ağacı, festivaldeki gösteriminden sonra film 15 dakika boyunca ayakta alkışlandı.Film, 3 saat 8 dakika sürüyor. Cannes Film Festivali yönetimi, Nuri Bilge Ceylan'dan festival için kısaltmasını istese de yönetmen bu talebe olumsuz yanıt verdi. Ceylan, Cannes Film Festivali'nde kendisine yöneltilen Ahlat Ağacı filminin hikayesi hakkındaki soruya, "Doğduğum şehirde bir babayla, öğretmen bir baba ile karşılaştım. Bu tanışma beni çok etkiledi" şeklinde yanıt verdi.
15 dakika ayakta alkışlandı! 71. Cannes Film Festivali'nde yarışan ancak eli boş dönen Ahlat Ağacı, festivaldeki gösteriminden sonra film 15 dakika boyunca ayakta alkışlandı.Film, 3 saat 8 dakika sürüyor. Cannes Film Festivali yönetimi, Nuri Bilge Ceylan'dan festival için kısaltmasını istese de yönetmen bu talebe olumsuz yanıt verdi. Ceylan, Cannes Film Festivali'nde kendisine yöneltilen Ahlat Ağacı filminin hikayesi hakkındaki soruya, "Doğduğum şehirde bir babayla, öğretmen bir baba ile karşılaştım. Bu tanışma beni çok etkiledi" şeklinde yanıt verdi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >