Türkiye'nin saklı şehrinde hayalet köy: Lübbey, Ödemiş

Ege köyü Lübbey'de nüfus sayısı, 10'u geçmiyor.
Ege köyü Lübbey'de nüfus sayısı, 10'u geçmiyor.

İzmir'in Ödemiş ilçesinde, tarihi antik çağlara kadar uzanan ve kamuoyunda 'satılık köy' olarak anılan Lübbey Köyü, terk edilmiş vaziyette, insanların uğrak yeri haline geldi.

Yaklaşık 30 yıl önce göçle boşalıp neredeyse tam bir hayalet yere dönüşmüş bir Ege köyü olan Lübbey'de bugün yaşayanların sayısı 10'u geçmiyor.

Küçük Menderes Havzası'nda, Bozdağ'ın eteğinde, 500 metre yükseklikte olan Lübbey kaderine terk edilmiş, bir çoğu yıkılmış evleri ve onları terk etmeyen son sakinleriyle var olmaya çalışıyor.

Köy nüfusu 10 kişi

                  
                  
                  
                  
                  Kaderine terk edilen köy, adeta hayalet bir şehri andırıyor. Köyde bugünlerde yaklaşık 10 kişi yaşıyor; ki bunların hepsi yaşlı.
Köy nüfusu 10 kişi Kaderine terk edilen köy, adeta hayalet bir şehri andırıyor. Köyde bugünlerde yaklaşık 10 kişi yaşıyor; ki bunların hepsi yaşlı.
Çok sayıda isimle anılıyor

                  
                  
                  
                  
                  İzmir'in Ödemiş ilçesine 13 km uzaklıktaki Lübbey Köyü, alışılagelmiş köylerden değil. 130 haneli, Yörük Türkmen köyü olan Lübbey, “Satılık köy”, “Terk edilmiş kartal yuvası”, “Efe ve zeybeklerin korunağı”, “Hikayesi olan köy” ve “Eşkıya sığınağı” gibi isimlerle de anılıyor.
Çok sayıda isimle anılıyor İzmir'in Ödemiş ilçesine 13 km uzaklıktaki Lübbey Köyü, alışılagelmiş köylerden değil. 130 haneli, Yörük Türkmen köyü olan Lübbey, “Satılık köy”, “Terk edilmiş kartal yuvası”, “Efe ve zeybeklerin korunağı”, “Hikayesi olan köy” ve “Eşkıya sığınağı” gibi isimlerle de anılıyor.
Evler yıkılmış durumda

                  
                  
                  
                  
                  Lübbey'deki taş duvarlı, ahşap pencereli birçok ev yıkılmış durumda.
Evler yıkılmış durumda Lübbey'deki taş duvarlı, ahşap pencereli birçok ev yıkılmış durumda.
Fotoğraf tutkunları köyü ziyaret ediyor 

                  
                  
                  
                  
                  Köy, yılın bazı dönemlerinde fotoğraf tutkunlarının akınına uğruyor. Bölgeye gelen kişiler, kendi haline bırakılan ve hayalet şehri andıran köyün bir çok noktasını görüntüleyerek tanıtımını yapıyor.
Fotoğraf tutkunları köyü ziyaret ediyor Köy, yılın bazı dönemlerinde fotoğraf tutkunlarının akınına uğruyor. Bölgeye gelen kişiler, kendi haline bırakılan ve hayalet şehri andıran köyün bir çok noktasını görüntüleyerek tanıtımını yapıyor.
Geçimini tarımla sürdürmeye çalışıyor

                  
                  
                  
                  
                  Türkmen yerleşiminin özgün karakterini taşıyan Lübbey Köyü'nü terk etmek istemeyen kişiler, bir hayat mücadelesi vererek geçimini tarımla sürdürmeye çalışıyor.
Geçimini tarımla sürdürmeye çalışıyor Türkmen yerleşiminin özgün karakterini taşıyan Lübbey Köyü'nü terk etmek istemeyen kişiler, bir hayat mücadelesi vererek geçimini tarımla sürdürmeye çalışıyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >