Türkiye'yi ağlatan baba kız hasret giderdi

Annenin bugün pedagogla görüşmesi esnasında baba ve kız hasret giderdi.
Annenin bugün pedagogla görüşmesi esnasında baba ve kız hasret giderdi.

İstanbul’da velayeti annesinde olan 10 yaşındaki Yağmur’un icra memurlarınca zorla babasından alındığı görüntüler Türkiye’yi ağlatmıştı. Annenin bugün pedagogla görüşmesi esnasında baba ve kız hasret giderdi.

İstanbul Bağcılar’da yaşayan Metin Ç., geçtiğimiz yıllarda eşine boşanma davası açtı. 5 yıl süren mahkeme süresince kızının velayeti geçici olarak anneye verildi. Bu süre zarfında kızıyla zaman zaman görüşen baba Metin Ç., kızının bir ay kendisinde kalması hakkını kazandı.

Küçük Yağmur kendisini almak isteyen anneye tepki göstermişti

Bir aylık süre sonunda ayrılamayan baba kız, eski eşin açmış olduğu icra davasıyla ayrılmak zorunda kaldı. Minik Yağmur, ağlayarak gitmek istemediğini ifade etmesine rağmen, annesi, polis ekipleri, icra memurları ve pedagog eşliğinde babasından alındı. Baba ve kızın ayrılmamak için feryat ederek mücadele verdi.

Kendisini almaya çalışan annesine de tepki gösteren minik Yağmur "ben mal mıyım" diye bağırarak babasına sarıldı. Annesinin tüm çabalarına rağmen babasının kucağından inmeyen Yağmur, "Baba beni bırakmayacaksın değil mi?" diyerek uzun süre gözyaşı döktü.

Memurların ısrarı üzerine kızı ile birlikte evinden aşağı inen baba Metin Ç., "Zorla götürüyorlar seni kızım. Bu ülkede böyle" diyerek duruma isyan etti. Metin Ç. ve kızı Yağmur, sonunda polis aracına binerek karakola gitti. Karakolda Yağmur annesine teslim edildi.

Baba-kız yeniden buluştu

Baba Metin Ç.’nin kızı yanında olduğu bir aylık süreçte annesinden şiddet gördüğü gerekçesiyle Bakırköy 2. Aile Mahkemesi’ne başvurmasının ardından mahkeme bireylerin adli pedagog tarafından dinlenmesine karar vermişti. Bakırköy Adalet Sarayı’na Yağmur annesi Züleyha ile beraber gelirken, baba Metin Ç. yalnız geldi.

Küçük Yağmur’u adliyenin Adli Görüş Odası (AGO) ‘da pedagogla görüşmesinin ardından Metin Ç.’de uzman psikologla görüştü. Züleyha Ç.’nin görüşmesi sırasında Yağmur ve babası hasret giderdi. Görüşmelerin sonucunda uzmanların edindiği izlenimleri mahkeme dosyasına rapor olarak sunulacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >