Tuz Gölü'nden sonra Gediz Deltası: Kuş ölümleri endişe veriyor

Arşiv
Arşiv

İzmir'in Çiğli ilçesindeki Gediz Deltası'nda bulunan doğal sit alanında aralarında flamingoların da bulunduğu kuş ölümleri endişeye neden oldu. Bölgede inceleme yapan Çiğli Belediyesi ekipleri, kuşların ölüm nedenini belirlemek için çalışma başlatırken, belediye yetkilileri olayda kaçak avlanma şüphesinin de olduğunu bildirdi

Gediz Deltası flamingoların da aralarında bulunduğu bazı kuş türü ölümleri ile gündeme geldi. Tuz Gölün'nde sonra bölgede yaşanan kuş ölümleri yürekleri sızlattı. Kuş Cenneti bölgesinde yoğun olarak yaşayan flamingoların ve diğer kuş türlerinin ölümüne ilişkin inceleme başlatıldı. Pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan Gediz Deltası ayrıca önemli kuş alanı statüsünde yer alıyor.


İnceleme başlatıldı

Dün ilçeye bağlı Gediz Deltası'nda bulunan Ragıp Paşa Dalyanı'nda öğle saatlerinde telef olmuş, aralarında flamingoların da bulunduğu çok sayıda kuşun cansız bedeni bulundu. Vatandaşların ihbarı üzerine Çiğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri bölgeye sevk edildi. Belediye yetkilileri bölgede inceleme yaparken, telef olan flamingoların cansız bedenleri toplandı. Özellikle Kuş Cenneti ve Gediz Deltası'nda yoğun olarak bulunan flamingoların ve başka türden kuşların ölümüne ilişkin, Çiğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından çalışma başlatıldı.

Kaçak avlanma şüphesi var

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Çiğli Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü yetkilileri, kuşların kaçak avlanma şüphesiyle telef olduklarını da değerlendirdiklerini, ölü bulunan kuşların vücudunda saçma izleri olup olmadığına dair inceleme yapılacağını bildirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >