Uçaklarda koronavirüs bulaş riskinin en düşük olduğu yer neresi?

Arşiv
Arşiv

ABD’de yapılan araştırmalara göre koronavirüs döneminde uçakta en güvenli yerin cam kenarı olduğu belirtildi. İnsanların koridor tarafındaki koltukların yanından yürümesinin bulaş riskini artırdığı açıklandı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, seyahat etmeyi önermese de uzmanlar, mikropların ve virüslerin, uçaklardaki filtreleme sistemi sayesinde kolaylıkla yayılmayacağını ve uçakların güvenli olduğun konusunda bilgiler veriyor.

Business Insider’ın haberinde, bir uçakta enfekte olma olasılığının gerçekte ne kadar olduğu hakkında yapılan araştırmalara göre uçarken koronavirüs kapma riskinin düşünülenden daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Özellikle yolcuların ellerini yıkaması ve maske takması halinde uçakların güvenli olduğu belirtilirken uçağın havalandırılmasının da önemli olduğunun altı çizildi.

Koridor tarafı daha riskli

  • Arizona Üniversitesi’nde viroloji profesörü olan ve uçaklarda mikropları inceleyen Charles Gerba, “İnsanlar koridor tarafındaki koltukların yanından yürüdükleri için, salgınlarda ve özellikle koronavirüste, insanların virüs kapma olasılıklarının daha yüksek olduğunu tespit ettik. Dolayısıyla cam kenarında oturmak virüse karşı daha koruyucu diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Koridor tarafında oturanların temas etme riski daha fazla
Koridor tarafında oturanların temas etme riski daha fazla

Çalışmanın başındaki kişi olan Georgia Tech Matematik Okulu’nda biyomatematikçi ve Emory Üniversitesi’nde biyoloji ve halk sağlığı merkezi yetkilisi profesör Howard Weiss, Kıtalararası hava yolu uçuşları sırasında damlacıklı solunum yolu hastalıklarının davranışları, hareketleri ve bulaşması” başlıklı yazısında, “Uçaklarda normal şartlar altında yaptığımız çalışmada pencere kenarına oturulursa koridordan bir metreden daha fazla uzakta durmuş oluyoruz. Bu da teması azaltan bir etken. Uçaklarda yolculuk sırasında bir önlem ama maske ve el yıkama yapıldığı takdirde geçerli” ifadelerini kullandı.

Uçaklar güvenli

Birçok hava yolu şirketi uçaklarında orta koltuğu kaldırırken birçok uçakta belirli yolcu olduğu sürece, kapalı, kontrolü nispeten daha kolay ve temizlenebilir bir alan olduğu için uçakların güvenli olabileceğinin altı çiziliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >