Uçakta hava yolu ile koronavirüs bulaşır mı?

Arşiv
Arşiv

Amerikan Savunma Bakanlığı'nın yürüttüğü bir çalışma uçakla seyahat ederken maske takan bir COVID-19 hastasından diğer yolculara hava yoluyla hastalık bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğunu ortaya koydu.

Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Komutanlığı (TRANSCOM) tarafından gerçekleştirilen "Yolcu uçaklarındaki kabin havalandırma sistemi" testinde maske takan hastalıklı bir kişiden havaya yayılan partiküllerin 6 dakika içerisinde kabinden yüzde 99,99 oranında temizlendiği görüldü. Normal bir evde partiküllerin tamamen temizlenmesi 90 dakika sürüyor.

Testlerde olumlu sonuç alındı

Raporla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan TRANSCOM İkinci Komutanı Koramiral Dee Mewbourne pandemi sırasında yolcuları nasıl daha güvenilir bir şekilde taşıyabileceklerini anlamak için böyle bir çalışma yaptıklarını açıkladı.

Toplantıya çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları ile katılan Mewbourne United Airlines'a ait Boeing 767 ve Boeing 777 tipi uçaklarda yapılan testlerden hava sirkülasyonunun hızlı olması, filtre sistemi ve havalandırmanın aşağı yönlü olması nedeniyle olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.

  • Çalışmada maskeli ve maskesiz bir şekilde nefes alıp verme ve öksürme sırasında havaya yayılan partikülleri ölçmek için koltuklara mankenler yerleştirildi. Uçak içi testlerde simülasyonlarda 300'den fazla partikül çeşidi denendi.

"Maske havaya yayılan partikülleri önemli oranda azaltıyor"

Çalışmayı yütüten bilim insanlarından David Silcott maskeli deneylerde havaya yayılan partiküllerde yüzde 95'in üzerinde azalma olduğunu tespit ettiklerini vurguladı.

Bu çalışmanın gelecekteki araştırmalara önemli bir temel teşkil edeceğini vurgulayan araştırmacılar çalışmanın henüz birden fazla hasta yolcu olduğu durumları, virüs taşıyan damlacıkları ve hastanın tuvalete gitmesi gibi hareketleri hesaba katmaması nedeniyle daha fazla deneyin yapılması gerektiğini belirtiyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >