Ücretsiz izin destek ödemeleri hesaplara yatmaya başladı

Arşiv
Arşiv

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara nakdi ücret desteği ödemelerinin bugün başladığını duyurdu. Hak sahiplerine günlük 39 lira üzerinden aylık bin 177 liralık gelir desteği sağlanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ücretsiz izin nakdi ücret desteği için 700 bini aşkın başvuru olduğunu söyledi. Bakan Selçuk, bugün başlayan Nisan ayı ödemelerinin pazartesi ve salı günü de devam edeceğini belirtti. Ödemeler IBAN hesabı üzerinden gerçekleştiriliyor.

Ödemeden kimler faydalanabiliyor?

Nakdi ücret desteğinden 17 Nisan 2020 tarihinde işveren tarafından ücretsiz izne çıkarılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kişiler yararlanıyor.

Ayrıca 15 Mart itibariyle işveren tarafından işten çıkarılan ve işsizlik ödeneği alamayan işçiler de bu gelirden faydalanabiliyor.

  • Başvurular SGK ve İŞKUR üzerinden alınıyor. Her aya ait ödeme, takip eden ayın 8'inden itibaren yapılacak. Uygulama 17 Temmuz'a kadar sürecek. İhtiyaç halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayı ile 3 ay daha uzatılabilecek.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >