Ucuz kebap yerken bir daha düşünün: Odun talaşını renklendirip koyuyorlar

Kebap pişerken
Kebap pişerken

Severek yediğimiz yiyeceklerde gün geçmiyor ki yeni bir hileye rastlanmasın. Türkiye'de ucuza Adana kebabı satmak için bazı restoranların, odun talaşının boyanmasıyla elde edilen toz biberi de kıymaya karıştırarak hile yaptığı iddia edildi. Adanalı kebap ustaları "Piyasada 10-15 TL’ye satılan kebaplar kesinlikle hilelidir. Çünkü 25 TL’den aşağıya kurtarmıyor" uyarısında bulundu.

Adanalı kebap ustaları, hileli Adana kebabına karşı vatandaşları uyardı. Kebap ustası Yaşar Aydın, porsiyonu 130 gram Adana kebabının minimum 25 TL’ye satılabileceğini belirterek, "Piyasada 10-15 TL’ye satılan kebaplar kesinlikle hilelidir. Çünkü 25 TL’den aşağıya kurtarmıyor" dedi.

Adana kebap ustaları 25 TL'nin altına satılıyorsa almayın uyarısı yaptı
Adana kebap ustaları 25 TL'nin altına satılıyorsa almayın uyarısı yaptı

"Talaşı renklendiriyor"

Kebabı hazırlarken baharat olarak sadece tuz ve toz biber kullanıldığını kaydeden Aydın, "Bunda bile hile var. Talaşı renklendirip toz biber haline getiriyorlar. Kaliteli toz biberin kilosu 25-35 TL arasındaysa hilelisi 5 TL’dir. Tüketiciler bunlara dikkat etsin. Güvenmedikleri yerde yemek yemesinler. Et zaten kendini belli eder. Adana kebabının çatalı vurduğunuz anda yarılması lazım. Et çok sertse, çok siyahsa mutlaka hile vardır. Kebabın etinin pırıl pırıl olması lazım. Kıymaya kuyruk yağı koyanlar da var, açığı öyle kapatmaya çalışıyorlar ama olmuyor. Kasaptan et alırken mühürlü olmasına dikkat edilmeli. Restoranda da kontrol edebilirler. Restoranın mutfağının kapılarını müşteriye açmazsanız bu işi yapmanın bir anlamı yok" dedi.

Kebap koyulan toz biberi odun talaşını boyayarak elde ediyorlar
Kebap koyulan toz biberi odun talaşını boyayarak elde ediyorlar

"Ankara'da köfte gibi yapıyorlar"

Ankara’dan kente ziyarete gelen ve Adana kebabını yerinde tadan Işıl Yüksel, "Ankara’da satılan Adana kebabıyla kıyasladığım zaman buradaki porsiyonlar daha etli ve dolgun geliyor. Ankara’da köfte gibi yapıyorlar" diye konuştu.

Elif Su Ünal ise hilesiz Adana kebabını kokusundan ve görünüşünden anladığını bildirdi. İpek Su Yazır da içerisinde katkı maddesi bulunan ürünleri yediği zaman mide rahatsızlıkları yaşadığını kaydetti. Gizem Şahin ise iyi kebabı çatalı batırdığında dağılmasıyla anladığını dile getirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >