Uğur Şahin'den aşı açıklaması: Her yıl 1 kez yapılması yeterli

Arşiv
Arşiv

Alman gazetesine konuşan BioNTech’in kurucu ortaklarından olan Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs aşısıyla ilgili öngörülerini paylaştı. Şahin, koronavirüs aşısının her yıl 1 kez yapılmasının yeterli olacağını söyledi.

Pfizer ile koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech’in kurucu ortaklarından olan Prof Dr. Uğur Şahin Alman gazetesi Bild am Sonntag'a konuşarak mRNA bazlı aşının detaylarını ve aşıyla ilgili öngörülerini paylaşarak yılda kaç kere koronavirüs aşısı olunabileceğini söyledi. Şahin, “Aşının etkisi dördüncü aydan sonra azalmaya başlıyor ve altıncı ayda bu azalış hız kazanıyor. İkinci olarak da bu aşı ağır hastalığın önüne geçiyor. Koronavirüs aşısı olanlar bu hastalığı daha hafif atlatıyor” şeklinde konuştu.

Her yıl bir kez aşı yapılmalı

Üçüncü doz aşının ne zaman yapılmasını gerektiğini açıklayan “Bizim aşımıza şu an iki doz olarak onay verildi. Önemli olan üçüncü doz aşının korumayı tekrar artırdığıdır. İki doz aşıdan sonra korumanın daha uzun sürmesini bekliyoruz ve gripte olduğu gibi yılda bir kez aşı yapılması yeterli olacaktır. Fakat şu an elimizde dördüncü doz koronavirüs aşısının ne gibi etkileri olacağı ve ne zaman yapılması gerektiğine dair bir araştırma yok. Şu an yeni varyantlardan endişe etmiyoruz ve koronavirüse karşı korumayı tekrar yüzde 95’lere çıkarabileceğimizi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kış döneminde ayrı bir önem taşıyor

Türkiye’de de uygulanmaya başlanan takviye aşılar ile ilgili de Şahin, “Yaptığımız araştırmalarda ve gerçek verilerde üçüncü doz takviye aşıların sadece tam koruma sağlamadığını aynı zamanda bağışıklık yanıtını da artırdığını ortaya koydu. Yetişkinlerde koronavirüs hastalığı 20 kat daha az meydana geliyor. Bir taraftan üçüncü doz aşı hastalığa karşı koruma sağlarken diğer taraftan da hastalığın yayılmasını ve daha sonra sorun çıkarması muhtemel varyantların oluşmasını engelliyor. Bu durum kış döneminde çok önemli” dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >