Ukrayna'da NATO tanklarını vuran askerlere Rus şirket para ödülü verecek

Arşiv
Arşiv

Avrupa ve ABD'den Ukrayna'ya 100'den fazla modern tank gönderilecek. Bir Rus şirketi NATO tanklarını vuran askerlere para ödülü vereceğini açıkladı. İlk tank için 5 milyon ruble (1,3 milyon lira) sonraki tanklar için ise 500 bin ruble (133 bin lira) para dağıtılacak.

Rus kimya üreticisi Fores, Almanya ve ABD tarafından yakın zamanda Ukrayna'ya taahhüt edilen muharebe tanklarını imha eden askerlere ödül teklif etti.

Haber, Washington ve Berlin'in geçen hafta Kiev'e ağır zırh sevkiyatını onaylamasının ardından geldi. ABD ve Almanya, Ukrayna'ya sırasıyla M1 Abrams ve Leopard 2 teslimat sözü verdi.

Şirket, Cuma günü internet sitesinde yaptığı açıklamada , "Bir Alman Leopard 2 muharebe tankını veya bir Amerikan Abrams'ı imha eden veya ele geçiren Rus askerleri para ödülü alacak" dedi.

Fores, ilk tank için 5 milyon ruble ödeyecek. Sonraki her biri için ödeme 500 bin ruble olacak

Şirket, Ukrayna'nın F-15 ve F-16 savaş uçakları alması durumunda, Fores'in düşürülen ilk uçak için 15 milyon ruble ödül vereceğini de sözlerine ekledi. Berlin geçen hafta Kiev'e 14 Leopard 2 tedarik edeceğini ve diğer Avrupa ülkelerinden Alman yapımı tankların teslimatına yeşil ışık yaktığını söyledi.

Şansölye Olaf Scholz, Almanya ve ortaklarının toplamda 112 tank tedarik etmek istediğini söyledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >