Ukrayna'daki yangın Çernobil'e ulaştı: Radyasyon seviyesi 16 kat arttı

Dünya yeni bir radyasyon endişesiyle karşı karşıya
Dünya yeni bir radyasyon endişesiyle karşı karşıya

Ukrayna'nın kuzeyinde günlerdir devam eden orman yangınlarının, yıllar önce yaşanan felaket sonrası terk edilen Çernobil Nükleer Santrali'ne birkaç kilometre mesafedeki alana sıçraması yeni bir radyasyon endişesine neden oldu. 4 Nisan'da başlayan yangın Ukrayna tarafından kontrol altına alınamayınca etkisini arttırdı ve üç gün içerisinde 3 bin 500 hektarlık alanı etkisi altına aldı.

Ukrayna'da 34 yıl önce dünyadaki en büyük çevre felaketinin yaşanmasına neden olan patlamanın yaşandığı Çernobil bölgesinde çıkan yangın, nükleer santralin bulunduğu yere yaklaştı. Yangının kritik bölgeye yaklaşmasıyla dünyada yeni bir radyasyon tehlikesi ile karşı karşıya kalınıp kalınmayacağı endişesi doğdu.

Yangın 4 Nisan'da başladı

Ukrayna'nın Çernobil bölgesindeki orman yangını, 4 Nisan tarihinde başlamasına ve yürütülen yoğun çalışmalara rağmen, henüz söndürülemedi. Yangında, büyük kısmı nükleer felaketin ardından tahliye edilmiş olan 12 köyün, mezarlıkların ve geniş ağaçlık alanların yandığı bildirildi.

Yangında 3 bin 500 hektarlık alan yandı
Yangında 3 bin 500 hektarlık alan yandı

"3 bin 500 hektar alan yandı"

Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, çevreye yayılan dumanlar nedeniyle, yangının kapladığı alanın tam olarak tespit edilemediği, fakat 8 Nisan tarihi itibariyle, 3 bin 500 hektarlık alanın yangının etkisi altında kaldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, yangının başlaması konusunda üç ihtimal üzerinde durulduğu, bunlardan birinin komşu il olan Jitomir ilindeki ağaçlık alanlardaki yangının sıçraması, ikincisinin de bölgedeki elektrik hatlarından kuru otlara kıvılcım sıçraması, üçüncüsünün ise kasıtlı yakma olduğu tahmin ediliyor.

Bölgede radyasyon seviyesi artıyor
Bölgede radyasyon seviyesi artıyor

Radyasyon seviyesi artıyor

Ukrayna makamlarından geçen hafta yapılan açıklamada, yangın alanında radyasyonun normal seviyenin 14 kat üstüne çıkmasına karşılık, Kiev'de radyasyonun normal seviyede olduğu ifade edilmişti.

Çernobil faciası

  • Ukrayna'nın başkenti Kiev'e 110 kilometre uzaklıkta bulunan Çernobil Nükleer Santrali'nde 26 Nisan 1986'da patlama meydana gelmiş ve dünyanın en büyük nükleer faciasına sahne olmuştu.
  • Patlamadan çıkan zehirli bulut, başta Ukrayna ve Belarus olmak üzere Rusya ve Avrupa'nın bir kısmını etkilemiş, zehirli bulutlar, ABD, Kanada ve hatta Japonya'ya bile ulaşmıştı.
  • Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, felaketin gerçekleştiği 30 kilometrelik bölgede çalışan ve yaşayan 600 bin kişi yüksek dozda radyasyona maruz kalmış, Ukrayna'ya komşu ülkeler başta olmak üzere dünyada milyonlarca insan faciadan olumsuz etkilenmişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >