Ulaştırma Bakanlığı inceleme başlattı: GSM şirketleri bayramda da sınıfta kaldı

Arşiv
Arşiv

Ramazan Bayramı'nın ilk günü GSM operatörlerinde yaşanan kesinti nedeniyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, sıkıntının kendisinde olmadığını belirterek suçu rakiplerine atan üç GSM operatörü ile ilgili teknik inceleme başlattı.

Ramazan Bayramı'nda sevdiklerini arayan vatandaşlar kimseye ulaşamadı. Üç GSM şirketi de sıkıntının kendisinde olmadığını açıklayarak rakiplerini suçladı. Ulaştırma Bakanlığı, yaşanan durumla ilgili olarak inceleme başlattı.

Sorunun kendilerinden olmadığını belirttiler

İlk başta herkes sorunun kendisininde olduğunu düşünüp telefonlarını hatta faturalarının ödenmiş olup olmadığını kontrol etti. Ancak sorunun kendilerinde olmadığı kısa sürede anlaşıldı. Binlerce kişi aynı anda çağrı merkezleri ve sosyal medya üzerinden operatörlere ulaşıp görüşme gerçekleştiremediklerini iletti. Şikayet sayısı saatler ilerledikçe artış gösterirken durum gece saatlerine geldiğinde ancak düzelebildi. Hizmet sağlayıcısı üç GSM operatörü de sorun ile ilgili şikayetlere cevap vermek için yaptıkları resmi açıklamada sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını diğer operatörlerde yaşanan sıkıntının sistemi etkilediğini belirtti.

Diğer operatörlerden gelen çağrılar sistem dışı bırakıldı iddiası

  • Sektör kaynakları bayramın ilk günü sabah saatlerinde GSM operatörlerinden birine ait sistemin aşırı yükü kaldıramadığı belirtti. Üç GSM şirketinin birbirini suçladığı senaryoya göre sisteme aşırı yük binince operatörler diğer operatörlerden gelen çağrılan sistem dışında bıraktı. Durum böyle olunca sadece kendi GSM şirketine ait numaralardan gelen çağrılar başarılı bir şekilde gerçekleşmiş oldu.

Teknik inceleme başlatılacak

Yaşanan sıkıntı üzerine harekete geçen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı inceleme başlattı. Kaynaklar resmi makamların ilk etapta GSM şirketlerine durumu sorduğunu ve aldıkları cevapların kendilerini tatmin etmediğini bu yüzden Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından detaylı bir inceleme süreci başlatılmasına karar verdiklerini bildirdi.

Depremde de iyi sınav vermemişlerdi

  • GSM operatörleri 26 Eylül tarihinde İstanbul'da yaşanan 5.8 büyüklüğündeki deprem sırasında yaşanan kesinti nedeniyle de eleştirilmişti. Deprem anından sonra 27 saati bulan iletişim sorunu nedeniyle BTK tarafından bir soruşturma başlatılmış ve 3 GSM şirketine kesintisiz iletişimi sağlayamadıkları gerekçesi ile toplamda 19.5 milyon liralık ceza kesilmişti.

Kaynak: Hürriyet

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >