Uluslararası Af Örgütü: "Suriye'de 18 bin sivil gözaltında öldürüldü"

Uluslararası Af Örgütü "Amnesty International" Suriye'de Esad rejimini, cezaevlerindeki sivillere yoğun şiddet uygulamakla suçladı.

"Suriye'de 18 bin sivil gözaltında öldürüldü" İşkence, dayak ve açlık yüzünden Suriye cezaevlerinde 18 bine yakın tutuklunun öldüğünü açıklayan Uluslararası Af Örgütü, dünya devletlerinin duruma seyirci kalamayacağını duyurdu.

İşkenceden sağ olarak kurtulan 65 eski tutuklunun ifadelerine dayanılarak hazırlanan "Amnesty International" raporunda gizli servis ve devlet hapishanelerindeki insan hakkı ihlallerinin dehşet verici boyutlara ulaştığı dile getirildi. Örgütün Almanya'daki Suriye uzmanı Rene Wildnagel, "insan hakkı ihlallerinin, Suriye hükümeti ile müttefiklerinin sivilleri hedef alan sistematik saldırılarının dehşet verici bir örneği olduğunu, sorumlulardan hesap sorulması, mağdurlara ise tıbbi yardımda bulunulması gerektiğini" söyledi.

Örgütün yayımladığı raporda 2011 yılından bu yana Suriye cezaevlerindeki işkence, kötü muamele ve feci tutukluluk şartları yüzünden 17 bin 723 tutuklunun öldüğü belirtildi. Af Örgütü "sistematik ve yaygın şiddet uygulamasının insanlığa karşı işlenmiş suç" olduğunu duyurdu.

- CEZAEVLERİNE BAĞIMSIZ GÖZLEMCİ

Uluslararası Af Örgütü'ne göre, Suriye'deki muhaliflerin her an tutuklanıp işkenceye yatırılma tehlikesi bulunuyor. Örgüt görgü tanıklarının verdikleri bilgilere dayanarak hazırladığı Şam'ın kuzeyindeki büyük hapishanede uygulanan işkence yöntemlerinin ve hücrelerin üç boyutlu krokisini internette yayınladı.

Wildnagel: "dehşet verici şartların, açlığın ve sistematik işkencenin cezaevlerindeki tutukluların hayatını cehenneme çevirdiğini ve yabancı gözlemcilerle medya mensuplarının cezaevlerine girmelerine yıllardır izin verilmediğini" belirtti. Uluslararası Af Örgütü Almanya hükümetinden, Suriye barış görüşmelerinde sivillerin korunmasına mutlak öncelik verilmesi için ısrar etmesini istedi. Rene Wildnagel Suriye raporuyla ilgili açıklamaları sırasında, “Kuvvet kullanmamış bütün siyasi tutukluların serbest bırakılıp işkence ve kötü muameleye derhal son verilmesi için Suriye hükümetine baskı yapılmalı ve bağımsız gözlemcilerin hapishanelerde inceleme yapabilmeleri sağlanmalıdır” dedi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >