Uluslararası Dergi Günleri bugün ziyaretçiye açıldı

12. Uluslararası Dergi Günleri
12. Uluslararası Dergi Günleri

Uluslararası Dergi Günleri kapılarını 12. defa dergicilere ve dergi dostlarına açtı. Fuar 29 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında tarihi Sirkeci Garı'nda, Asım Gültekin anısına düzenlendi.

Fatih Belediyesi, TİKA, YTB ve Albayrak Medya desteği ile düzenlenen dergi günlerinde çok sayıda etkinliğe de imza atılacak.

DERGİBİR kurucu başkanı ve dergi fuarlarının da banisi olan Asım Gültekin için özel bir alanın olacağı fuarda Gültekin'e ait eserler, ona özel yayımlanan dergiler, kitaplar ve fotoğraflar sergilenecek.

Ayrıca Amerika'dan Endonezya'ya; Polonya'da Mısır'a bir çok ülkeden UWC (Union of World Cartoonists) mensubu onlarca karikatürün çizmiş olduğu karikatürler de ilk defa bu fuar kapsamında sergileniyor. Türkiye'de bir kişi için dünya çapında karikatür ile anma etkinliği de bir ilk olacak.

5 gün boyunca düzenlenecek 97 farklı etkinlik de fuara ayrı bir boyut katacak.

Bu yıl da fuara yurt içi ve yurt dışından yüzlerce dergi katılıyor. Hece, Cins, Muhit, Dergah, Derin Tarih, Haksöz, Birnokta, Türk Edebiyatı, Temmuz, Kriter, Tohum, Genç, Altınoluk, Laciver, Sabit Fikir, Umran gibi dergilerin yanısıra genç dergicilerden de etkinliğe yoğun bir katılım söz konusu.

Konuyla ilgili DERGİBİR Başkanı Metin Uçar şu açıklamaları yaptı:

“Bu yılki Uluslararası Dergi Günleri’ni, bir vefa borcu olarak kurucu başkanımız merhum Asım Gültekin anısına gerçekleştiriyoruz. Arkadaşımız, kardeşimiz Asım Gültekin, benzeri olmayan önemli bir fikri hayata geçirdi ve faaliyetler dergi dostu, delisi, emekçisi arkadaşlarımızın katkısıyla bugüne kadar geldi. 2010 senesinde başlayan bu kültürel birlikteliği, çizgiyi kıymetli dergici arkadaşlarımızın da gayretleriyle, destekleriyle daha da geliştirerek ve genişleterek ileriye taşıma gayretindeyiz. Bu yıl 29 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Uluslararası Dergi Günleri’nde çok sayıda etkinlik yer alacak. Osmanlıca hızlı okuma yazma kursundan, dergi atölyelerine, mini konserlerden panellere, okur yazar buluşmalarından çizim, grafik söyleşi/gösteri/atölyelerine kadar birçok etkinlikle bir araya geleceğiz. Ziyaretçilerimiz gönül rahatlığıyla etkinliklere gelebilirler. Açık alanda yapılacak bu etkinliklerde pandemi şartları gereğince tüm önlemler alınmış olacak. Açık havada çocuk, bilim, sanat, kitap, tarih vb. birçok alanda yüzlerce dergi sizi bekliyor olacak"

Tarihi dokunun yanı sıra kültürel noktaları ve etkinlikleri ile de öne çıkan yarım adada dergi günleri etkinliğinin 12.sinin yapılması ile ilgili Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turhan ise şu açıklamada bulundu:

"Kıymetli dostumuz edebiyatçı gönül insanı Asım Gültekin anısına düzenlenecek olan dergi günlerinin bir parçası olmaktan dolayı mutluyuz. Yarımada sadece tarihi değil aynı zamanda kültürel olarak çok önemli bir alan. 5 gün sürecek dergi günleri sadece Türkiye'de değil, dünya da bir ilk. 12. Uluslararası Dergi Günleri'ne tüm kültür insanlarını ve halkımızı davet ediyoruz."

Bugün saat 10'da ziyaretçiye açılan 12. Uluslararası Dergi Günleri'nin resmi açılış töreni 30 Eylül Perşembe saat 12'de gerçekleştirilecek.

5 gün boyunca sürecek olan dergi günleri Pazar günü saat 17'de düzenlenecek olan "Dergiciliğin Enleri 2021" ödül töreni ile sona erecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >