UMH güçleri, Hafter kontrolündeki Vatiyye Hava Üssü'nü ele geçirdi

Vatiyye Hava Üssü UMH'nin eline geçti
Vatiyye Hava Üssü UMH'nin eline geçti

Libya ordusunun başlattığı Barış Fırtınası Operasyonu devam ediyor. Operasyonun Komutanı Tümgeneral Usame Cüveyli, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, başkent Trablus'un güneybatısında yer alan stratejik Vatiyye Hava Üssü'nü kontrol altına aldıklarını duyurdu.

Libya ordusunun başlattığı Barış Fırtınası Operasyonu Komutanı Tümgeneral Usame Cuveyli, Vatiyye Hava Üssü'nde kontrolü tamamen sağladıklarını açıkladı.

Vatiyye Üssü'nün önemi nedir?

"Barış Fırtınası" operasyonunun başladığı 25 Mart'tan bu yana Hafter'e ait savaş uçakları, rahatlıkla buradan havalanıp UMH mevzilerini bombalayamasa da çölün ortasında geniş ve çok korunaklı bir askeri alan olması hasebiyle Vatiyye Üssü stratejik önemini koruyordu.

Ülkenin güneybatısındaki Cebel el-Garbi bölgesine bağlı Uceylat beldesi yakınlarında bulunan üsteki uçaklar, ülkenin batısında hava güvenliğini sağlamanın yanı sıra özellikle de Trablus ve güneyindeki mevzileri bombalamak için kullanılıyordu.

Sivil uçuşların yapılmadığı tek üs

İkinci Dünya Savaşı sırasında 1942 yılında açıldığı dönemde Ukbe bin Nafi olarak isimlendirilen Vatiyye, Mitiga Havalimanından sonraki en önemli hava üssü olarak kabul ediliyor. Vatiyye ayrıca Libya'da sivil uçuşların yapılmadığı tek üs olarak biliniyor.

Ağustos 2014'te Hafter milislerinin kontrolüne geçen Vatiyye'yi geri alabilmek için meşru hükümete bağlı Fecr-i Libya birlikleri 2016 yılına kadar üssün etrafında hazırlıklar yaptı. Nisan 2019'da kontrolü kısa süreli olarak sağlasa da daha sonra yeniden kaybetti.

Hafter 6 yıldır komuta merkezi olarak kullanıyor

Hafter milisleri Ağustos 2014'ten bu yana yaklaşık 6 yıldır üssü "Batı operasyonları komuta merkezi" olarak kullanıyor.

3 Nisan'da Vatiyye'ye düzenlenen hava operasyonunda üste bulunan Hafter milislerine ait park halindeki 3 adet Su-22 savaş uçağı ile çok sayıda araç, ağır silah ve tesis imha edildi.

Ancak bu bilgi Hafter'in sözcüsü Ahmed el-Mismari tarafından kamuoyuna duyurulmadığı gibi medyaya da sızdırılmadı. Çünkü söz konusu operasyonda Hafter güçlerinin verdiği zayiat, Trablus'un batı bölgelerinde hava üstünlüğünün UMH'ye geçmesinde önemli bir rol oynamıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >