Üniversite adayları dikkat: Tercihte küsurat bile önemli

Arşiv
Arşiv

Barajın kaldırılması, aday sayısının çokluğu ve sınavın kolay olması sıralamaları etkiledi. Uzmanlar tercihlerin puana göre değil sıralamaya göre yapılması konusunda uyardı.

Sınava katılan 3 milyon 243 bin 425 adaydan, 1 milyon 61 bin 686'sı üniversiteli olacak. Bu yıl barajın kaldırılmasına, aday sayısının çokluğu ve sınavın geçen yıllara göre daha kolay olması da eklenince, adaylar daha çok net yapmasına rağmen sıralamada geriye düştü. Doğru yapanların sayısı da arttığı için belirleyici olan matematik netleri etkisiz kaldı.

Eğitim Uzmanı Nazik Kösegil, bu sene yapılan YKS'de sıralamayla ilgili büyük bir problem yaşandığını belirtti. Özellikle alt sıralarda olanların daha dikkatli olması gerektiğini belirten Kösegil, öncelikle sıralamalara dikkat edilerek üniversite ve bölüm araştırması yapılması gerektiğini vurguladı. Öğrencilerin kesinlikle puanlarını dikkate alarak tercih yapmamaları gerektiği vurgularken, puan ile sıralama arasında geçen seneye göre ciddi farklar olduğu belirten Kösegil, şunları söyledi:

Küsürat bile önemli

"Sonuç belgesinde yerleştirme puanının hemen yanında bir başarı sıralaması var, öğrenci bu seneyle geçen seneki başarı puanlarını eşleştirmeli. Bu yıl başarı sırasında virgülden sonraki rakamlar bile etkili olacak. Bir üniversiteyi tercih eden 200 kişi ise örneğin bu sene 1000 kişi oldu. Asla 'kesin bu bölüme yerleşirim' diye tercih yapmasınlar çünkü bu sene aynı puan diliminde daha fazla öğrencinin yer alması bu tercih sıralamasını etkileyecek"

'24 tercihi de kullanın'

Uzmanlar, yoğun rekabet olacağı için 24 tercih hakkının da kullanılması tavsiye ediyor. Adayların, tercihlerini belirlemeden önce yayımlanan kılavuzu dikkatle incelemeleri önerildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >