Ünlü milyarderin ölümünün ardında kalan 'ihmal' şüphesi: İntihar mı, cinayet mi?

Cinsel istismar suçlamasıyla tutulduğu hücrede ölü bulunan, ABD'li milyarder Jeffrey Epstein

Jeffrey Epstain şüpheli ölümü ve hakkındaki sansasyonel iddialarla uzun süre gündemde kalmıştı. ABD'li milyarderin ölümü hakkındaki iddialara bir de ihmal şüphesi eklendi. Epstein'ın bulunduğu hücrede intihar etmesi üzerine iki hapishane görevlisi ihmal ile suçlanıyor.

Tutulduğu hücrede intihar eden ABD'li ünlü milyarder Jeffrey Epstein'in ölümü ile ilgili iki hapishane görevlisi 'görevi ihmal' suçlamasıyla yargılanacak.

ABD medyasında yer alan haberlerde, Epstein'in hücresinde ölü bulunduğu sırada görevde olan iki çalışanın 'görevi ihmal ve kayıtlarla oynamak' suçlamasıyla hakim karşısına çıkacağı belirtildi.

Epstein'ı kontrol etmedikleri iddiaları

Tova Noel ve Michael Thomas adlı iki görevli hakkında hazırlanan iddianamede, sanıklara "tutukluyu düzenli olarak kontrol etmek yerine masalarında oturdukları, internette gezindikleri, tutukluyu kontrol etmedikleri halde formlara etmiş gibi imza attıkları" suçlamaları yöneltildi.

Savcı Geoffrey S. Berman
Savcı Geoffrey S. Berman

Manhattan'daki Savcı Geoffrey S. Berman, iki sanığın, görev sırasında mahkumların güvenliğinden sorumlu olduğunu belirterek, "Bunun yerine, mahkumlar üzerinde yapılması gereken zorunlu kontrolleri defalarca ihmal ettiler ve bunu gizlemek için de resmi formlarda yalan söylediler." ifadesini kullandı.

İki hapishane görevlisiyle ilgili davanın Manhattan'da Federal Mahkemede görüleceği kaydedildi.

İntihar mı, cinayet mi?

Epstein'in ölümünü araştırmak üzere kardeşi tarafından özel görevlendirilen eski New York Adli Tip Kurumu Otopsi Uzmanı Dr. Michael Baden, ekim sonunda yaptığı açıklamada, Epstein'in vücudunda intihar ile çelişen ve cinayete dair işaretler bulunduğunu gündeme getirmişti.

New York Adli Tip Kurumu Otopsi Uzmanı Dr. Michael Baden
New York Adli Tip Kurumu Otopsi Uzmanı Dr. Michael Baden

Epstein'in alt çene ve gırtlak arasında bulunan hyoid kemiğinde, özellikle tiroid kıkırdağında intihar için olağandışı sayılan ve boğulmaya işaret eden 3 kırık tespit edildiğini kaydeden Baden, "Bu üç kırık, kendini asarak gerçekleştirilen intiharlarda çok sıra dışı bir şey ve daha çok boğulmanın yol açtığı ölümlerde görülüyor." ifadesini kullanmıştı.

Baden ayrıca, intihar riskine karşı Epstein'i her yarım saatte kontrol etmesi gereken iki gardiyanın o gece uyuyakalması ve güvenlik kameralarının da arızalanmasının cinayet şüphesini güçlendirdiğini dile getirmişti.

Jeffrey Epstein, ABD Başkanı Donald Trump ile samimi arkadaştı.
Jeffrey Epstein, ABD Başkanı Donald Trump ile samimi arkadaştı.

Ne olmuştu?

ABD'de istismarla suçlanan milyarder Epstein, tutuklu bulunduğu New York Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesi'ndeki hücresinde 10 Ağustos'ta ölü bulunmuştu.

New York Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesi'nden yakın bir görüntü
New York Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesi'nden yakın bir görüntü

Yetkililer, Epstein'ın ölüm sebebi olarak intihar ettiği bilgisini paylaşmıştı.

Ölümünden birkaç hafta önce de Epstein, hücresinde gardiyanlar tarafından baygın halde bulunmuş, boynunda görülen çürük izleri intihar teşebbüsü veya diğer mahkumların saldırısına uğradığı şüphelerini gündeme getirmişti.

  • 66 yaşındaki Jeffrey Epstein, en küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna istismarda bulunmala yargılanıyordu.

Yatırım fonu yöneticisi milyarder Epstein'ın, aralarında ABD Başkanı Donald Trump, eski ABD Başkanı Bill Clinton ve İngiltere York Dükü Andrew gibi güçlü isimlerin de bulunduğu çevrelerle yakın arkadaşlığı kamuoyunda tartışma konusu olmuştu.