Ünlü tiyatro oyuncusu Yaman Tüzcet hayatını kaybetti

Usta sanatçı, Müjdat Gezen ile birçok tiyatro oyununda birlikte yer almıştı.
Usta sanatçı, Müjdat Gezen ile birçok tiyatro oyununda birlikte yer almıştı.

Türk tiyatro camiasının ünlü yönetmeni, oyuncusu ve yazarı Yaman Tüzcet, uzun süredir Avustralya’da yaşamını sürdürüyordu. Usta sanatçı, 76 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Yaman Tüzcetin ölüm haberini eşi Günnur Tüzcet bu sözlerle duyurdu.

Ben Günnur Tüzcet, üzülerek bildirmek isterim ki Sevgili esim Yaman Tüzcet bugün aramızdan ayrıldı. Onu Istanbul'a getiriyorum. Istediği gibi evim dediği Muhsin Ertuğrul sahnesinde tören yapılmasi için diyerek duyurdu.

Oyuncular sendikası ise Tüzcet'in ölüm haberini Twitter üzerinden yaptığı bu paylaşım ile takipçileriyle paylaştı.

Usta oyuncu, 76 yıllık hayatına başarı dolu birçok tiyatro oyunu sığdırmayı başardı.
Usta oyuncu, 76 yıllık hayatına başarı dolu birçok tiyatro oyunu sığdırmayı başardı.

Yaman Tüzcet'in başarılarla dolu hayatı

1942 yılında İstanbul'da doğan Yaman Tüzcet, konservatuarda tiyatro okudu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'ndan başlayarak birçok tiyatroda çeşitli roller oynadı. 1971-72'de TRT İstanbul Radyosunda Yılbaşı Gecesi Özel Eğlence Programları sundu. TRT için, 1976'da Dolmuş Show (4 bölüm) ve 1978'de Minik Dünyayı (15 bölüm) yazdı, sundu ve oynadı. 1979'da Avustralyaya gitti. Melbournede 3 Avustralya tiyatrosunda oynadı. Ron Brown'un 'The Jury' yapımında başrol oynadı. Birçok radyo, sahne, televizyon ve film çalışması yaptı.

1987'de Türkiye'ye döndü ve TRT 2'ye Apti ile Fatoş (26 bölüm) dizisini yazdı, dizide Ayşen Gruda ile başrolleri paylaştılar. 1992'ye kadar eğlence yerlerinde tek başına ve Yasemin Yalçın ile 2'li; Müjdat Gezen, Cenk Koray, Ayşen Gruda ile toplu komedi gösterilerinde yer aldı. TRT 1 özel eğlence programlarında Ayşen Gruda ve Yasemin Yalçın ile sürekli komediler yazdı ve oynadı. Amerikalı yönetmen Leo Eato'nun Türkiye'de çekilen Time Line adlı dizisinde rol aldı. Yusuf Kurçenli'nin ödüllü Karartma Geceleri önemli filmlerinden biridir.

Yaman Tüzcet, 1992-97 arası TRT 1 Hafta Sonu Programının kısa güldürülerini yazdı ve partneri Zeki Yurtbaşı ile 6 yıl boyunca her hafta canlı yayında oynadılar. 1998de Orhan Oğuz'un yönettiği Delikanlı dizisinde Erdal Özyağcılar ve Nurseli İdiz ile önemli rolleri paylaştılar. Kartal Tibet'in Sosyete Şabanı, Tunç Başaran'ın 'Abuzer Kadayıf'ı gibi çeşitli filmlerde rol aldı. 1999'da Steve Barronun Arabian Nights adlı dizisinde ünlü İngiliz oyuncu Rufus Sewell ile karşılıklı oynadı.