Usta şair Nazım Hikmet'in oğlunun ölüm ilanı şaşırttı

Nazım Hikmet oğlunun vefat ilanı
Nazım Hikmet oğlunun vefat ilanı

Şair Nazım Hikmet’in ressam oğlu Mehmet Nazım, Fransa’da 67 yaşında yaşamını yitirdi. Yakınları, ‘Yakışıklı’ lakaplı Mehmet Nazım’ın ölüm ilanında yakınları hayranı olduğu ABD’li oyuncu Gary Cooper’ın fotoğrafını kullanınca yanlışlık yapıldığı sanıldı.

Ünlü şair Nazım Hikmet'in öz oğlu Mehmet Nazım, yaşadığı Fransa'da hayatını kaybetti.

Paris'te yaşayan Mehmet Nazım'ın hayatını kaybettiği haberini ressam arkadaşı Utku Varlık sosyal medyadan, "Mehmet Nazım'ı yitirdik; Yakın ve uzak bellek, bana tarifsiz bir hüznü anımsatıyor. Uzaklaşıyoruz yavaş yavaş" şeklinde duyurdu.

Fransa'da vefat eden Nazım Hikmet'in oğlu Mehmet Nazım'ın ölüm ilanı kafaları karıştır. Yakınları tarafından 'Yakışıklı' olarak adlandırılan Mehmet Nazım’ın ölüm ilanında hayranı olduğu ABD’li oyuncu Gary Cooper’ın fotoğrafını kullanınca yanlışlık yapıldığı sanıldı.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; yakınları dün Hürriyet Gazetesi'ne ölüm ilanı verdi. Güllü Aybar, Ali ve Rabia Güreli, Gündüz Vassaf, Zeynep Irgat, Fulya Sade, Bike Gürsel ve Komet tarafından verilen ilanda “Canımız, kuzenimiz, arkadaşımız, dostumuz ressam Menmet Nâzım (Mehmet le beau) aramızdan ayrıldı. Acımız sonsuz...” ifadelerine yer verilmişti. Gary Cooper fotoğrafının esprisi de ilanda yer alan ‘Mehmet le beau’ (Güzel, yakışıklı Mehmet) ifadesinde yatıyordu. İlanı veren isimlerden Güllü Aybar yaptığı açıklamada bunun dostları arasında bilinen bir espri olduğunu söyledi.

Medyadan uzak durdu

Mehmet Nâzım’in bir diğer özelliği de ısrarla medyadan uzak durmasıydı. Hayatı boyunca ne bir röportaj vermiş ne de fotoğrafının çekilip kullanılmasına izin vermişti. Dostları da onun bu kararına saygı göstererek ölüm ilanında gençliğinde benzetildiği ünlü aktör Gary Cooper’ın fotoğrafını kullanmayı tercih etti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >