Üzerine üç bina yıkılan apartman ayakta kaldı

Antakya'da yıkılmayan bina
Antakya'da yıkılmayan bina

Depremlerde yıkıma uğrayan Hatay'da birçok bina enkaza dönmesine rağmen ayakta kalarak sakinlerini hayata bağlayan yapılar dikkati çekiyor. Odabaşı Mahallesi Atatürk Bulvarı'nda sağ, sol ve arka kısmında yer alan üç bina üzerine devrilmesine karşın yıkılmayan 8 katlı Selahattin Öztürk Apartmanı'nda yaşayan 28 aile, afeti can kaybı yaşamadan atlattı.

Depremlerden etkilenen iller arasında bulunan Hatay'ın Antakya ilçesinde 28 ailenin yaşadığı 8 katlı apartman, çevresindeki binalar yıkılmasına karşın ayakta kalmayı başardı.

Hasar tespit çalışmaları sonucu, devrilen bina enkazları nedeniyle duvarları yıkılan apartman için acil yıkım kararı verildi.

"Apartmanın inşasında 300 ton demir kullanıldı"

Mülk sahibi Ali Öztürk, 50 yıldır esnaflık yaptığını ve babasının adını verdiği apartmanın afette zarar görmesinden üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Öztürk, 50 yıllık emeğiyle inşa ettiği apartmanın sağdan, soldan ve arkadan darbe aldığını belirterek, "Üç apartman üzerine yıkıldı. Sağlam iş yapmak da bazen işe yaramıyor. Çok şükür kimse ölmedi binamda. Arkadaki binadan da kurtulanlar oldu bizim binamız sayesinde" diye konuştu.

Kendisinin inşaat işiyle uğraşmadığını ancak binanın yapım sürecinde güvenilir kişilerle çalıştığını vurgulayan Öztürk, 8 katlı apartmanın inşasında 300 ton demir kullanıldığını ifade etti.

"Yandaki binalar da bizim binamız da iki yıllık"

Öztürk, "Yanındaki binalar da benimki de iki yıllık ama onlar 15 saniyede yıkıldı. Bir kişi ölseydi benim hayatıma bedeldi. Ama çok şükür yıkılmadı ve kimse ölmedi. Acil yıkım kararı verildi ve mağdur olduk. Yıkılmayan başka binalar da var. Düzgün yapılan binalar yıkılmadı. Yetkililerden, düzgün iş yapan insanlara yardımcı olmalarını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >