Uzmanlar uyardı: Hava kirliliği işitme kaybına yol açabiliyor

İşitme kaybı
İşitme kaybı

Odyoloji Uzmanı Bahtiyar Çelikgün, stresin işitme kaybına neden olabileceğini belirterek "Özellikle mega kentlerde oluşan hava kirliliğini önemli bir çevre sağlığı sorunu olarak tanımlıyoruz. Bu durum strese katkı sağladığı için bireylerin işitme kaybı riski atabiliyor." dedi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ ne göre küresel olarak nüfusun yüzde 91’i hala önerilen hava kalitesi yönergelerinin karşılanmadığı yerlerde yaşıyor. Çelikgün, pek çok sağlık sorununa yol açabilecek (işitme kaybı) ve bireysel kontrolü mümkün olmayan hava kirliliği konusunda toplumsal önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Yaşlanan nüfus, gürültülü ortam ve birçok organı etkileyen stresin işitme kaybına sebep olabildiğini söyleyen Odyoloji Uzmanı Bahtiyar Çelikgün, “Özellikle mega kentlerde oluşan hava kirliliğini önemli bir çevre sağlığı sorunu olarak tanımlıyoruz. Bu durum strese katkı sağladığı için bireylerin işitme sağlığını da riske atabiliyor. Toplumda işitme kaybını etkili bir şekilde önlemek için çevresel hava kirliliğine maruz kalmayı azaltacak çalışmalar önemli” açıklamasında bulundu.

Küresel nüfusun yüzde 91'i önerilen hava kalitesi yerlerde yaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ ne göre küresel olarak nüfusun yüzde 91’i hala önerilen hava kalitesi yönergelerinin karşılanmadığı yerlerde yaşıyor. Yüksek hava kirliliği olan mega kentlerde hava kirliliğine bağlı çeşitli hastalıkların gözlemlendiğini söyleyen Odyoloji Uzmanı Bahtiyar Çelikgün şunları ifade etti:

  • “Yapılan çalışmalar havadaki karbon monoksit oranının işitsel eşiği yükselttiğine ve buna bağlı olarak da işitsel duyarlılığın etkilediğine işaret ediyor. Yine bir başka araştırma ise çevredeki hava toz değerine uzun süre maruz kalmanın işitme kaybı için bir risk oluşturabileceğini söylüyor. İşitme kaybının artan oranı ve genel popülasyonda gözlemlenen mevcut hava kirliliği düzeyleri göz önüne alındığında, toplumdaki işitme kaybını etkili bir şekilde önlemek veya geciktirmek için çevresel hava kirliliğine maruz kalmayı azaltmaya yönelik çabalar önem kazanıyor.”

İşitme kaybını riskini engelleyebilecek öneriler

  1. Yüksek sesli ortamlardan kaçının.
  2. Uzun süre kulaklık kullanmayın.
  3. Kulak hastalıkları söz konusu olduğunda hızlıca bir Kulak Burun Boğaz hekimine görünün.
  4. Kulağa kulak temizleme çöpleri ile müdahale etmeyin.

Bunlar işitme kaybını engellese de hava kirliliği gibi yalnızca işitme sorununu değil, pek çok sağlık sorununa yol açabilecek ve bireysel kontrolü pek mümkün olmayan konularda da toplumsal önlemler alınması gerekiyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >