Kurbanlık etler nasıl muhafaza edilir? Uzmanlardan en doğru açıklama geldi!

Kurban
Kurban

Kurban Bayramı yaklaşırken uzmanlardan et uyarısı geldi! Kurbanlık etler nasıl muhafaza edilir?

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, uzmanlardan kurbanlık et önerisi geldi. Kurban nasıl kesilir, kurban eti nasıl muhafaza edilir, kurban eti nasıl pişirilir? İşte yanıtı!

Kurbanlık et nasıl saklanmalı? 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Kurban Bayramı'na çok az bir süre kala, uzmanlardan kurban eti uyarısı geldi. Özellikle sıcak havalara denk gelen bayramda, kurban etleri sağlıklı koşullarda, dikkatle muhafaza edilmeli.
Kurbanlık et nasıl saklanmalı? Kurban Bayramı'na çok az bir süre kala, uzmanlardan kurban eti uyarısı geldi. Özellikle sıcak havalara denk gelen bayramda, kurban etleri sağlıklı koşullarda, dikkatle muhafaza edilmeli.
Eti dinlendirin 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Keçeci, kırmızı etin kolay bozulmadığını ve etlerin kesildikten sonra en az bir gün dinlendirilmesi gerektiğini söylüyor.
Eti dinlendirin Keçeci, kırmızı etin kolay bozulmadığını ve etlerin kesildikten sonra en az bir gün dinlendirilmesi gerektiğini söylüyor.
Kesimden sonra soğuk suyla yıkayın

                  
                  
                  
                  
                  
                  Kurbanlıklar kesildikten sonra, etler mutlaka soğuk suyla yıkanmalı.
Kesimden sonra soğuk suyla yıkayın Kurbanlıklar kesildikten sonra, etler mutlaka soğuk suyla yıkanmalı.
Parçalama işlemi nasıl oluyor?

                  
                  
                  
                  
                  
                  Eğer kasapta kestirecekseniz, hiç parçalamadan ikiye bölüp götürmeniz yeterli. Eğer parçalayıp kasaba götürecekseniz de, kasapta işletilen etleri kullanacağınız miktarda paketleyip donmaya bırakın.
Parçalama işlemi nasıl oluyor? Eğer kasapta kestirecekseniz, hiç parçalamadan ikiye bölüp götürmeniz yeterli. Eğer parçalayıp kasaba götürecekseniz de, kasapta işletilen etleri kullanacağınız miktarda paketleyip donmaya bırakın.
Eti parçalar halinde dondurun

                  
                  
                  
                  
                  
                  Etleri parçalar halinde dondurmak, kullanırken işinizi kolaylaştıracaktır. Kullanacağınız kadar eti buzluktan çıkarıp çözülmesini bekleyebilirsiniz.
Eti parçalar halinde dondurun Etleri parçalar halinde dondurmak, kullanırken işinizi kolaylaştıracaktır. Kullanacağınız kadar eti buzluktan çıkarıp çözülmesini bekleyebilirsiniz.
Çözülen eti tekrar dondurmayın

                  
                  
                  
                  
                  
                  Çözülen etleri yeniden dondurmak, bakteri oluşumuna neden olabilir. Bu da sağlığınızı olumsuz yönde etkileyip birçok hastalığa neden olabilir.
Çözülen eti tekrar dondurmayın Çözülen etleri yeniden dondurmak, bakteri oluşumuna neden olabilir. Bu da sağlığınızı olumsuz yönde etkileyip birçok hastalığa neden olabilir.
Sıcak et poşetlenirse bozulur

                  
                  
                  
                  
                  
                  Yeni kesilmiş sıcak etin kesinlikle naylon poşete sarılmaması gerektiğini söyleyen Keçeci, etin dinlendirmeden paketlenmemesi gerektiğini vurguladı. Eğer sıcak eti poşete koyarsanız, et yeşillenir ve bozulur.
Sıcak et poşetlenirse bozulur Yeni kesilmiş sıcak etin kesinlikle naylon poşete sarılmaması gerektiğini söyleyen Keçeci, etin dinlendirmeden paketlenmemesi gerektiğini vurguladı. Eğer sıcak eti poşete koyarsanız, et yeşillenir ve bozulur.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >