Uzmanlar uyardı: Fırsat yakalayacağım derken tuzağa düşmeyin

Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, vatandaşları indirim mottosuyla bekleyen dolandırıcılara karşı uyarıyor.
Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, vatandaşları indirim mottosuyla bekleyen dolandırıcılara karşı uyarıyor.

Kasım ayıyla birlikte başlayan indirim kampanyalarına karşı uzmanlar vatandaşları uyarıyor. Türkiye’de ‘Şahane Cuma’ olarak adlandırılan Black Friday ve hemen sonrasındaki pazartesi günü başlayacak olan Cyber Monday (Siber Pazartesi), sahtekarların da odağında.

Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, “Elektronikte gerçek olamayacak kadar büyük indirimlere kanmayın” uyarısında bulundu.

Black Friday (Efsane Cuma),Cyber Monday (Siber Pazartesi), 11.11 indirimleri ve yılbaşı fırsatları gibi, yüzlerce e-ticaret sitesi ve markanın Kasım ayından itibaren başlattığı kampanyalı satışlara karşı uzmanlardan uyarı geldi. Özellikle elektronik ürünlerde indirimlerin yapılacağı Siber Pazartesi’de tüketicilerin çok dikkatli olması gerektiğini belirten Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, “Elektronikte gerçek olamayacak kadar büyük indirimlere kanmayın” uyarısında bulundu.

"Fırsat yakalayacağım derken tuzağa düşmeyin"

Yeni Şafak'a açıklamalarda bulunan Cenk Çiğdemli,
sadece indirim günleri için kurulan paravan sahte e-ticaret sitelerinin reklam tuzağına düşülmemesi gerektiğini vurguladı. Çiğdemli, “Vatandaş fırsat yakalayacağım derken dolandırıcıların tuzağına düşebiliyor. Bu konuda herkes bilinçli olmalı” dedi.

"Kimlik ve kredi kartı bilgilerinize ulaşıp gelir elde etmek istiyorlar"

Dolandırıcılar haricinde siber suçluların da bu tür kampanya günlerini fırsat olarak gördüğünün altını çizen Çiğdemli şu uyarılarda bulundu:

  • “Siber suçluların ise temel hedefi, online alışveriş yapanların kimlik veya kredi kartı bilgilerine ulaşarak gelir elde etmek. Bunun için bankacılık zararlı yazılımları, sahte Android bankacılık uygulamaları ve sahte e-ticaret sitesi gibi çeşitli saldırı yöntemlerini kullanıyorlar. Alışverişlerde tedbirli davranmakta fayda var. Alışverişi kendi cihazlarınızla yapın. Kredi kartı veya sanal kart kullanın. Yazılımınız güncel olsun.”
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >