Uzmanlar 'vaka sayıları tırmanışta' deyip uyardı: Eve kimseyi almayın

Arşiv
Arşiv

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 'Salgın yeniden tırmanışa geçti' açıklamasının ardından kritik uyarılarda bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü "İstanbul'da ve birçok ilimizde bulaş zinciri çok arttı. Zorunlu olmadıkça hane halkı dışında kimseyi eve almayın" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın İstanbul uyarılarının ardından Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de Twitter'dan hesabından çok kritik açıklamalarda bulundu.

Özellikle İstanbul vurgusu yapan Özlü "İstanbul’da ve birçok ilimizde bulaş zinciri çok arttı. Çevremizdeki herhangi bir kişi virüsü saçıyor olabilir. Herkes çevresinde hastalığa yakalanmış kişileri bulabiliyor. Yakın tehdit altındayız. Çok daha dikkatli olmalıyız. Şu tedbirler bizi ve sevdiklerimizi korur" dedi.

Prof. Dr. Özlü'den 6 öneri

Tedbirler konusunda uyarılarını yineleyen Özlü, 6 maddede yapılması gerekenleri sıraladı:

  • 1-Zorunlu olmadıkça evden çıkma, hane halkı dışında kimseyi eve alma
  • 2-Herkesle, her zaman, her koşulda mesafeni koru
  • 3-Sosyal alanlarda maskeni tak
  • 4-Elini temiz tut
  • 5-Kalabalıklardan ve kapalı alanlardan uzak dur
  • 6-Hane halkı dışındakilerle birlikte yeme, içme

"Bu tedbirler yurttaşlık görevidir"

Bu tedbirler bizi ve sevdiklerimizi hayatta tutar. Yasaklarla sosyal hayatı durdurmak zorunda kalmamızı engeller. Sağlık sistemimizin kaldıramayacağı bir yükle karşılaşmasını önler. Bunlar bireysel tercih değil; 'yurttaşlık görevi'dir.

Bakan Koca da evde bulaş riskine karşı uyardı

Hürriyet'teki köşe yazısında Sağlık Bakanı Koca'yla sohbetini yazan Osman Müftüoğlu da Bakan Koca'nın

"Evde bulaş oranları giderek artıyor. Bu konuda da acil tedbirlere ihtiyacımız var. Vatandaşlarımızın bu kritik dönemde evlerine ziyaretçi kabul etmemeleri ve komşu, eş, dost ziyaretlerini ertelemelerini istiyoruz” dediğini belirtti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >