Uzmanlardan mutasyon açıklaması: Delta son varyant olabilir

Arşiv
Arşiv

ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) bünyesinde 23 yıl görev yapan Dr. Scott Gottlieb yaptığı açıklamada, Delta varyantının ülkenin son büyük enfeksiyon dalgası olma potansiyeli taşıdığına ve COVID-19'un sorun oluşturmaya devam edebileceğine dikkati çekti.

CNN'e açıklamalarda bulunan Gottlieb, "Delta dalgası beklenmedik bir gelişme değildi. Başka bir varyant ile mevcut bağışıklık delinmezse, Delta varyantı son büyük enfeksiyon dalgası olacak ama yaygın bir risk haline gelecek" ifadesini kullandı.

"Nüfusun en az yüzde 80'i aşılanmalı"

ABD'deki yetişkinlerin yüzde 76'sının en az bir doz aşı olduğuna işaret eden Gottlieb, "Vaka oranlarının düştüğünü ve yayılma hızının yavaşlamaya başladığını görmek için nüfusun yaklaşık yüzde 80 veya 85 oranında aşılanmış olması gerekiyor" yorumunda bulundu.

Eski FDA yöneticisi, özellikle daha soğuk havalar yaklaştıkça Delta varyantının etkisini sürdürebileceğini ve vakalarda artış yaşanabileceğini vurguladı.

"Grip ile birlikte COVID-19'un görülmesi ölüm riskini artırır"

Grip vakaları ile birlikte dolaşan COVID-19 virüsünün vaka ve ölümleri daha fazla artırabileceğine değinen Gottlieb, "Zorluk şu ki, zaten bir gribimiz var ve griple birlikte dolaşan COVID-19 varsa, bu iki bulaşıcının neden olacağı kümülatif ölüm ve hastalıklar toplumun taşıyamayacağı kadar fazla olacak" açıklamada bulundu.

Gottlieb, ofislerin daha az nüfuslu hale getirilmesi ve kamusal alanlarda en azından gönüllü olarak maske takılmasının önemine vurgu yaptı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >