'Van'da domuz gribi' iddiası İstanbul'a uzandı: Uzmanlar 'tedbir listesi' hazırladı

'Domuz gribi' salgını ile 'mevsimsel grip' salgını arasında hastanın fark edemeyeceği farklılıklar bulunuyor.

İstanbul'da son günlerde grip salgınına ilişkin görülen vakalar, kış aylarında yayılan 'domuz gribi' virüsüne gözleri çevirdi. Geçtiğimiz ay İran'da rastlanan domuz gribinin Van'da da görülen grip vakalarıyla benzer klinik belirtiler taşıdığı düşünülüyor. Uzmanlara göre 'mevsimsel grip' ile 'domuz gribi' arasında ciddi benzerlikler var. Hastalara direkt doktorlara başvurması; vatandaşlara ise grip salgınından korunmak için 'evden çalışma', 'sağlıklı beslenme' ve 'toplu etkinliklerden kaçınma' gibi imkanları değerlendirmesi öneriliyor.

Türkiye'de son haftalara yoğun olarak görülen grip vakaları, 'domuz gribi' salgınına gündeme getirdi. İlk olarak Van'da görülmeye başlayan bu grip vakaları kapsamında Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bir gecede 5 bine varan acil giriş olduğu; bunların viral enfeksiyonu düşündürdüğü öğrenildi. İstanbul'da da grip vakalarının artmasıyla birlikte GZT çok konuşulan süreci masaya yatırdı...

İran'da başladığı düşünülüyor

Uzmanlara göre İran'da görülen grip vakaları 'domuz gribi' tehlikesini gündeme getirdi. Bu vakaların sınır komşusu olan illere sıçradığı ve Van'ın da bu sınıra dahil olduğu düşünülüyor. Virüsün Van'dan sonra çevredeki doğu illere ve İstanbul'a gelmiş olması da olası.

 • Tokat'ta halk arasında 'domuz gribi' olarak bilinen H1N1 virüsü şüphesi ile tedavi gören sağlık çalışanı hayatını kaybetti.

"Mevsimsel grip ile karıştırılmamalı"

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arş. Gör. Dr. Ebuzer Düz, elde edilen verilerin incelendiğini ve bu kapsamdaki değerlendirilmenin gelecek haftalarda daha net bir şekilde yapılabileceğini ifade ediyor.

Domuz gribinin mevsimsel grip ile karıştırılmaması ve Türkiye'de görülen vakaların bu başlık altında değerlendirilebileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Grip virüsünde ilk 2 günün önemli olduğuna işaret eden Düz, "Bağışıklık sistemi güçlü olanlar 3 günde atlatabiliyor; ancak diğer bireyler, yaşlılar ve çocuklar daha zor atlatıyor. İlk olarak doktora danışmanlarını öneriyoruz; ilk 2 günde başvurulması durumda doktorun reçete ettiği anti-viral ilaçlar hastalığın bertaraf edilmesine yardımcı olabilir" dedi.

Klinik belirtilerin ne olduğu da vatandaşlar tarafından merak edilen en önemli soru. Uzmanlara göre klinik belirtiler şöyle: "Öksürük, yüksek ateş, titreme, burun akıntısı, boğaz kızarıklığı, baş veya karın ağrısı, vücutta yaygın kırgınlık, halsizlik ve ağrı."

 • Dr. Düz, vatandaşların virüs salgınına yakalanmaması için neler yapabileceğini şu şekilde paylaştı:
 • -Bireyler gribal enfeksiyona karşı imkanları varsa evden çalışmak için izin alabilir
 • -Toplu mekanlarda ve etkinlik alanlarında önümüzdeki birkaç hafta bulunmamak koruyucu olacaktır
 • -Virüs taşıyıcısına 30 santimetreden yakın başka birine yaklaşmak risk faktörü; bu yüzden özellikle toplu taşımada dikkat edilmeli
 • -Ev ortamında havluların ayrı tutulması ve solunum yolu ile bulaşma durumuna karşı sık sık havalandırma yapılamlı
 • -Maske uygulaması ülkemizde çok yaygın değil ancak bu tür salgın dönemlerinde değerlendirilebilir; bu yayılımı azaltacaktır ve virüs kapmamış olanları gripten koruyacaktır
 • -Mümkünse bol meyve tüketmek; iştahsızlık durumunda meyve tüketilemiyorsa en azından multi-vitamin suplementleri kullanılmalı
 • -İstanbul başta olmak üzere birçok bölgede soğuk hava koşulları yaşanıyor. Soğuk havada sıkı giyinmek ve imkan varsa kaçınmak

bağışıklık sisteminin 'kırılımını' veya bağışıklık sisteminin zayıf düşmesini önleyecektir

Asya ülkelerinde toplu ulaşım araçlarında salgınlardan korunmak için maske sık tercih edilen yöntemlerden biri.
Asya ülkelerinde toplu ulaşım araçlarında salgınlardan korunmak için maske sık tercih edilen yöntemlerden biri.

Araştırmalar sürüyor

Uyarıların yanı sıra karşılaşılan vakalar da gözetim altında. Edinilen bilgilere göre Sağlık Bakanlığı'nın elde edilen vakalar üzerindeki çalışmaları devam ediyor.

 • Domuz gribi nedir?
 • İnsanlara domuzlardan geçtiği için 'domuz gribi' olarak anılıyor. A tipi influenza virüsü olarak da bilinen H1N1 virüsünün sebep olduğu bir grip türü olan domuz gribi, sıklıkla kış aylarında görülen ve mevsimsel grip hastalığı ile aynı belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >