Van'da kaçak olarak avlanmış 7,5 ton inci kefali ele geçirildi

Van'da kaçak avlanan 7 ton 650 kilogram inci kefali ele geçirildi
Van'da kaçak avlanan 7 ton 650 kilogram inci kefali ele geçirildi

Van Gölü'ne özel bir tür olan ve 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde ürediği için avlanması yasak olan inci kefalini korumak adına denetimler sürüyor. Bu kapsamda yetkililer bir yaklaşık üç tonu canlı olmak üzere 7,65 ton kaçak avlanmış inci kefali ele geçirdi. Yasağa uymayan bir kişiye 1850 TL para cezası kesildi.

Van Gölü'nün endemik türü olan, 15 Nisan-15 Temmuz arasında üremek için Van Gölü'nden tatlı sulara göç eden ve bu dönemde avlanılması yasak olan inci kefalini korumak için denetimler aralıksız sürüyor.

1 kişiye bin 854 lira idari para cezası verildi
1 kişiye bin 854 lira idari para cezası verildi

Bu kapsamda; Tarım Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, Edremit Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı ekipleri, Muradiye ilçesine bağlı Yalındüz ile Erciş ilçesine bağlı Çelebibağ mahallelerinde bulunan tatlı sularda gece denetim yaptı. Denetimlerde, 300 metre manyat ağa bağlı 3 ton canlı, 56 çuval içerisinde suya batırılmış 4 ton 650 kilogram da ölü balık olmak üzere toplam 7 ton 650 kilogram inci kefali ele geçirildi.

Canlı balıklar tekrar suya bırakılırken, ölü balıklar İlçe Tarım Müdürlükleri ekiplerince imha edildi. Av yasağına uymayan 1 kişiye 1850 lira para cezası uygulandı.

Ayrıca, Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin İpekyolu ilçesine bağlı Akköprü Deresi ile Şamram Kanalı'nda yaptığı denetimlerde, suya serilmiş halde 10 hayalet ağına el konuldu.

Denetimler aralıksız sürüyor

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, inci kefalini korumak için yapılan denetimlerin Tarım ve Orman Müdürlüğü, jandarma ve polisin koordinasyonunda, 7 gün 24 saat sürdüğünü belirtti. Görentaş, "Bugünlerde özellikle Bendimahi, Deliçay, Zilan ve Van Kalesi ve İskele mevkiinde bulunan çaylarda balık girişleri yoğunlaştı. Jandarma ve Emniyet ekipleri ile bu noktalarda sürekli denetimler yaparak, kaçak avcılara göz açtırılmıyor. Jandarma ve emniyet birimleri ile yapılan bu koordineli çalışmalar, diğer tür balıkların yasak dönemlerinde yapılacak çalışmalara da örnek teşkil edecek" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >