Vatandaş nüfus müdürlüklerine akın etti: İşte yeni kimlik için son tarih

Yeni kimlikler
Yeni kimlikler

Yeni kimlik duyurusu yapıldığından itibaren sık sık yenileme tarihinin sona ereceği tarihle ilgili söylentiler çıkarıldı. Kimlik yenileme için yüz binlerce kişi nüfus müdürlüklerine akın etti. Randevulu sistem ile kimlik yenilme işlemleri devam ediyor. Vatandaşlar kimliklerini 2023 yılına kadar yenileyebilecek.

Yeni kimlik çıkartmak için ödenmesi gereken ücret çeşitli durumlarda farklılık gösteriyor. TC kimlik belgesi, eski düzende nüfus cüzdanı olarak adlandırılan belgeyi kaybedenler yeni kimlik çıkarmak için ödemeleri gereken ücret; 22,50 TL. Çipli kimlik kartlarının kaybedilmesi halinde ise 45 TL ödeme yapılması gerekiyor. TC kimlik belgesi 2023 yılına kadar değiştirebiliyor.

Yeni kimlik kartı için sıra bekleyenler
Yeni kimlik kartı için sıra bekleyenler

2020 yılında yeni kimlik kartı için ödenecek ücret artacak mı?

Sinop Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Son zamanlarda bazı basın yayın organları ile sosyal medyada 2020 yılında TC kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı, nüfus cüzdanı ve eski sürücü belgelerinin 2020 yılından itibaren geçerli olmayacağı, sürücü belgelerinin yenilenmesi için sağlık kurulu raporu isteneceği ve bu nedenle belgelerin değiştirilmesi gerektiği şeklinde asılsız haberler çıktığı anlaşılmıştır. TC kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2020 yılı içerisinde de yeniden değerleme oranında artış yapılarak güncelleneceği, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının TC kimlik kartı alıncaya kadar geçerli olduğu, sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği, vatandaşlarımızın asılsız haberlere itibar etmemeleri gerekmektedir” denildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >