Vatikan'ın 3. ismine cinsel taciz suçlaması

​Vatikan'ın 3. ismine cinsel taciz suçlaması!
​Vatikan'ın 3. ismine cinsel taciz suçlaması!

Avustralya Polisi, Vatikan Hazinedarı Avustralyalı Kardinal George Pell'e cinsel taciz suçlamaları yöneltti.

Avustralya Polisi, Katolik Kilisesi'nin en üst en üst düzey üçüncü ismi olan Vatikan Hazinedarı Avustralyalı Kardinal George Pell'e cinsel taciz suçlamaları yöneltti. Pell suçlamaları reddetti ve istifa etmeyeceğini açıkladı.

Avustralya'nın Victoria eyaleti polisi, suçlamaların 'tarihi' olaylarla ilgili olduğunu belirtti. Polis yetkilisi Shane Patton Vatikan hazinesi'nde görev yapan Kardinal Pell hakkında birden çok kişi tarafından taciz iddiasında bulunulduğunu kaydetti. Pell ise suçlamaları reddediyor.

İddiaların odağındaki George Pell.
İddiaların odağındaki George Pell.

Vatikan'dan açıklama

Kiliseden yapılan açıklamada "Kardinal Pell, doktorların tavsiyesi ve onayıyla, mümkün olduğunca kısa sürede Avustralya'ya geri dönecek. Duruşmanın yapılacağı ve suçlamalar karşısında kendisini savunacağı günü sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Vatikan'da hazinenin başındaki isim olan Pell, Katolik Kilisesi'ndeki en üst düzey üçüncü yetkili. Victoria Polisi, Kardinal Pell'i geçen ay savcıların yaptığı tavsiye üzerine suçlamaya karar verdiklerini ifade etti.

"Birden fazla şikayet geldi."

Polis yetkilisi Patton "Cardinal Pell, birden çok şikayetçinin dile getirdiği birden çok suçlamayla karşı karşıya" dedi.

David Yallop'un Vatikan'a yönelik cinsel taciz iddialarını ele aldığı
David Yallop'un Vatikan'a yönelik cinsel taciz iddialarını ele aldığı

İddiaların ayrıntıları açıklanmazken, Patton ayrıca soruşturmadaki 'süreç ve işlemlerin' diğer soruşturmalardan farklı olmadığını söyledi ve "Kardinal Pell bu soruşturmadaki diğer herkes gibi muamele gördü" diye konuştu.

Kardinalin 18 Temmuz'da mahkemeye çıkacağı belirtildi. Kardinal geçen yıl Roma'da Avustralyalı dedektiflere gönüllü ifade vermişti.

Pell: Düşüncesi bile mide bulandırıcı

Öte yandan suçlamaların odağındaki Pell görevine ara vereceğini ve mahkemeye çıkmak üzere Avustralya'ya döneceğini ama istifa etmeyeceğini açıkladı. Pell şunları şunları söyledi:

"Mahkemeye çıkacağım günü bekliyorum. Bana atılan suçları işlemedim. Bunlar doğru değil. Benim için cinsel istismarın düşüncesi bile mide bulandırıcı."

Kaynak: BBC