Venezuela Devlet Başkanı Maduro'ya desteğini açıklayan ülkeler

Venezuela Devlet Başkanı Maduro destekçilerine bir konuşma gerçekleştirmişti.
Venezuela Devlet Başkanı Maduro destekçilerine bir konuşma gerçekleştirmişti.

Venezuela'da Ulusal Meclis Başkanı Guaido'nun kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmesinin ardından, Türkiye, Rusya, Meksika ve Bolivya, Venezuela Devlet Başkanı Maduro'ya desteklerini açıkladı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisini gayri meşru ilan edip, geçici devlet başkanı olarak duyuran Juan Guiado’ya destek veren ABD’ye meydan okuyarak rest çekti. "ABD ile diplomatik ilişkileri bozmaya karar verdim” diyen Maduro, “Hiç kimse burada teslim olmaz, savaşacağız” dedi.

Venezuela'da halk sokaklara çıktı.
Venezuela'da halk sokaklara çıktı.

ABD'nin, Venezuela'da hükümet karşıtı gösteriler sırasında devlet başkanlığı yemini eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun "geçici başkanlığını" tanımasının ardından 11 ülke ABD'ye destek vererek Guaido'yu başkan olarak tanımıştı.

Türkiye, Maduro'nun yanında

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu arayarak Türkiye’nin desteğini ifade ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter’dan yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımız, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu arayarak Türkiye’nin desteğini ifade etti ve ’Maduro kardeşim! Dik dur, yanındayız’ dedi" ifadelerini kullandı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ülkesi Venezuela'da böyle karşılamıştı
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ülkesi Venezuela'da böyle karşılamıştı

Rusya'dan destek

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Klimov, Rus haber ajansı RİA Novosti’ye yaptığı açıklamada, ABD’nin Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanımasını değerlendirdi.

Maduro’nun, yasal bir şekilde Venezuela devlet başkanı olarak seçildiğini vurgulayan Klimov, “Rusya da Nicolas Maduro'yu Venezuela'nın yasal bir şekilde seçilmiş devlet başkanı olarak tanımaktadır ve bu yaklaşımda bir değişiklik olmayacak.” dedi.

Maduro ve Vladimir Putin Moskova'da bir araya gelmişti.
Maduro ve Vladimir Putin Moskova'da bir araya gelmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da Juan Guaido'nun kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmesinin ardından, ABD, Kanada ve AB’den Guaido'ya destek gelmesine tepki gösterdi.

Zaharova, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Venezuela’daki olaylar, ilerici Batı toplumunun oradaki iktidarı elle değiştirerek uluslararası hukuka, egemenlik ve devletin iç işlerine karışılmamasına nasıl baktığına örnektir.” ifadelerini kullandı.

Meksika ve Bolivya Maduro'ya desteklerini açıkladı

ABD, Kanada ile bazı Güney Amerika ülkelerinin Guaido'yu tanımasına karşı Meksika ve Bolivya, Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve hükümetini ülkenin meşru temsilcisi olarak tanımaya devam edeceklerini açıkladı.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales
Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, Venezuela'nın emperyalist bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu savunurken Venezuela halkıyla dayanışma mesajı verdi.

Morales, "Emperyalizmin bir kez daha tırnaklarını demokrasinin ve Güney Amerika halklarının kendi kaderini tayin hakkının boğazına geçirdiği bu kritik saatlerde Venezuela halkının ve Nicolas Maduro'nun yanındayız. Güney Amerika ülkeleri bundan böyle ABD'nin arka bahçesi olmayacak." diye yazdı.

  • Meksika Devlet Başkanı Manuel Lopez Obrador'un Sözcüsü Jesus Ramirez Cuevas de Meksika'nın Maduro'yu Venezuela Devlet Başkanı olarak tanımaya devam edeceğini ifade etti.

Ülkede yayın yapan "Milenio" televizyonuna konuşan Cuevas, "Venezuela'daki kriz konusunda tarafsız yaklaşımımızı sürdüreceğiz. Meksika hükümeti Venezuela'da durumu yakından izlemektedir. Şu ana dek ülkeyle ve hükümetiyle olan diplomatik ilişkilerimizde bir değişiklik söz konusu değildir." dedi.

Meksika Devlet Başkanı Manuel Lopez Obrador da Maduro'yu desteklediğini açıkladı.
Meksika Devlet Başkanı Manuel Lopez Obrador da Maduro'yu desteklediğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını açıklamıştı.

Trump, açıklamasında, "Bugün resmi olarak Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıyorum. Venezuela halkı tarafından seçilen tek meşru yönetim aracı olan Ulusal Meclis, Nicolas Maduro hükümetinin ise meşru olmadığını ilan etmek üzere Anayasayı harekete geçirdi ve dolayısıyla artık devlet başkanlığı koltuğu boş durumdadır." ifadelerini kullanmıştı.