Venezuela üzerinden ABD-Rusya güç savaşı

Trump-Putin
Trump-Putin

● Venezuela'da önceki gün gerçekleşen darbe girişimi başarısızlığa uğradı.

● ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkede olaylar başlarken Maduro’yu ülkeden alıp Küba’ya kaçıracak uçağın hazır bekletildiğini öne sürdü.

● Pompeo, Maduro’yu Küba'ya gitme fikrinden Rusya Devlet Başkanı Putin'in engellediğini iddia etti.

● ABD yönetimi Küba’nın sürekli olarak Maduro’ya yardım için Venezuela’nın iç işlerine karıştığını düşünüyor. Küba'nın arkasında da Rusya’nın olduğu vurgulanıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro muhalif lider Juan Guaido'nun darbe girişimini püskürtürken ABD ve Rusya birbirlerini Venezuela'nın içişlerine karışmamaları yolunda uyarıyor.

2016'daki Amerikan başkanlık seçimlerine Rus müdahalesini inceleyen soruşturma sürecinde zor günler yaşayan ABD Başkanı Donald Trump, raporun açıklanmasıyla sıkıntılı günleri geride bırakmıştı.

Zira, Mueller soruşturmada Trump’ın seçim kampanyası ekibinin Rusya'yla bir komploya karıştığına ilişkin delil bulamadı; ancak Trump’ın adaleti engelleme suçunu işleyip işlemediği konusunda bir sonuca da varmadı.

Venezuela temelinde ABD-Rusya girişimi

Cumhuriyetçi Parti'ye yakın kaynaklar bir süredir Trump’ın Putin’e nasıl kafa tutacağının Venezuela’da görüleceğini ve Trump, Rusya ile işbirliğinde suçlamalarının nasıl da geçersiz olduğunun Venezuela’da yeniden görüleceğini dile getiriyorlardı. Önceki gün Guadio destekli darbe girişimi sırasında iki ülke arasında Venezuela polemiği yaşandı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, "Burası bizim coğrafyamız. Rusların müdahale etmesi gereken bir yer değil. Hata yapıyorlar. Bu, ilişkilerin düzelmesine yol açmayacak" dedi.

Rus ve ABD Dışişleri Bakanları telefonla görüştü

Bolton'un açıklamasından kısa süre sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir telefon görüşmesi yaptı. İki bakan Venezuela'daki son gelişmeleri ele aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Lavrov'un Pompeo'ya, "Venezuela'daki daha fazla saldırgan adımlar atılmasının en ağır sonuçlara yol açacağını" söylediği belirtildi.

 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Açıklamada Lavrov'un ayrıca Pompeo'ya, "Venezuela'nın içişlerine karışmanın uluslararası hukuku ihlal etmek anlamına geldiği ve Venezuela'da tüm siyasi güçlerin diyaloğuna ihtiyaç duyulduğunu söylediği" de bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ise Pompeo, Lavrov'dan, Rusya'nın Maduro'ya verdiği desteği kesmesini istedi.

Pompeo'dan 'Ruslar Maduro'yu ülkede kalmaya ikna etti' iddiası

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun ülkeyi terketme kararı aldığını fakat Ruslar tarafından bundan vazgeçirildiğini savundu.

Bakan Pompeo, Amerikan kanalı Fox News'e konuşarak, Venezuela'daki son gelişmeleri değerlendirdi.

Maduro'nun kısa bir zaman önce ülkeyi terkederek Küba'ya gitmeyi planladığını belirten Pompeo, "Ruslar devreye girerek Maduro'yu bu kararından vazgeçirdi." ifadelerini kullandı.

Pompeo, şunları kaydetti:

  • "Umarım (Maduro) bu kararı tekrar düşünür ve o uçağa biner. Açıkça belirttiğimiz gibi, biz Venezuela Ulusal Meclisini ve geçici Başkan Juan Guaido'yu destekliyor, Venezuela halkının ekonomilerini geri kazanma zamanının geldiğine inanıyoruz. Böylece aç çocuklar yemek yiyebilir ve hasta olanlar ülkenin sınırında bekleyen ilaçları elde edebilirler."

"Maduro'ya destek veren ülkeler tarihin yanlış kısmında"

Mike Pompeo, "Rusya, Çin, Türkiye, Küba, Bolivya, İran, Nikaragua, Urugay, Meksika, Suriye, Güney Afrika, Belarus, Kamboçya ve Kuzey Kore gibi ülkelerin hala Maduro'ya destek verdiği ve ABD yönetiminin bu ülkelere Juan Guaido'yu tanıması için baskı yapıp yapmadığı" ile ilgili soruya şu yanıtı verdi:

  • "Dışişleri Bakanlığımız bu konuda oldukça sıkı çalışıyor. Şu an 50'den fazla ülke Guaido'yu tanıdı. Bu saydığınız ülkelere tarihin yanlış kısmında olduklarını açıkça belirttik. Venezuela halkı, Venezuela'da gerçekleşen tahribatın yeniden inşa edilmesini, hukuk devletinin ve demokrasinin kurulmasını istiyor. Oraya varacaklarına inanıyorum. ABD ve Güney Amerika ülkeleri bunu destekliyor."

Öte yandan Pompeo, Maduro yönetiminin ABD'nin Venezuela'yı işgal etmek istediği yönündeki açıklamalarını reddetmeyerek, ABD'nin tüm seçenekleri değerlendirdiğini ifade etti.

"Askeri güç kullanma seçeneği değerlendirilebilir"

Pompeo, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Şayet Venezuela’daki demokrasiyi yeniden kurmak için gerekliyse, Başkan (Donald Trump), askeri güç kullanma seçeneğinin mevcut olduğu konusunda oldukça açık ve tutarlı.
  • Umuyoruz ki böyle birşey olmaz. Umarız ki Maduro'nun şiddete başvurmadan ayrılacağı barışçıl bir çözüm olur. Şiddete başvuranları izliyoruz ve onları sorumlu tutacağız.
  • Başkan (Trump), Venezuela demokrasisinin yenileneceği konusunda çok net açıklama yaptı."

Maduro: Küba'ya kaçacağım iddiası doğru değil

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise Küba'ya kaçacağı yönündeki iddiaları yalanladı. Maduro, Venezuela Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores'de yaptığı, televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Pompeo'nun sözlerini alaya alan Venezuela lideri, "Sayın Pompeo bu ciddiyet eksikliği? Bu duyarsız, çılgın, yalan ve manipülasyon hali daha ne kadar ileriye gider?" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Maduro, anayasaya sadakati ve disiplinli davranışı nedeniyle Venezuela ordusuna teşekkür etti.

Ne olmuştu?

Venezuela'da 23 Ocak'ta kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayımladığı 3 dakikalık bir videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro (sol 2),dün başkent Caracas'taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores'te Savunma Bakanı Vladimir Padrino (sağ 2) ve Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello (solda) ile bir araya gelerek, 'Ulusa Sesleniş' konuşması yaptı.
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro (sol 2),dün başkent Caracas'taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores'te Savunma Bakanı Vladimir Padrino (sağ 2) ve Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello (solda) ile bir araya gelerek, 'Ulusa Sesleniş' konuşması yaptı.

Guaido, Caracas'taki La Carlota Hava Üssü yakınında etrafında bir grup askerle çektiği videoyu da Twitter hesabından yayımlamıştı. Başkent Caracas'ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtilmişti.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise darbe girişimine karşı koyacaklarını belirterek, "Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes komutanların emrindedir." açıklamasında bulunmuştu.

ABD yönetimi ise Guadio ve taraftarlarının darbe girişimine tam destek veren açıklamalar yapmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >