Venezuela'dan OAS açıklaması: 27 Nisan'da ayrılıyoruz

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.
Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Venezuela Dışişleri Bakanı Arreaza, ülkesi ve ABD arasındaki diyaloğun devam ettiğini belirterek, Venezuela'nın 27 Nisan'da Amerikan Devletler Örgütün'den (OAS) tamamen ayrılacaklarını açıkladı.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, farklılıklara rağmen ülkesi ve ABD arasında diyaloğun devam ettiğini söyledi.

Venezuela ve diğer Latin Amerika ülkelerinde yayın yapan Telesur televizyonuna konuşan Arreaza, Venezuela ve ABD arasındaki görüşmeler ve ülkesinin Amerikan Devletleri Örgütünden (OAS) çıkış sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Venezuela'ya gönderilen insani yardım tırları ülkeye ulaştı.
Venezuela'ya gönderilen insani yardım tırları ülkeye ulaştı.

27 Nisan'da tamamen ayrılacak

ABD ve Venezuela arasında gerçekleşen iki görüşmeyi hatırlatan ve bu görüşmelerde basına yansıdığı gibi gerginlik yaşanmadığını belirten Arreaza, "Derin farklılıklar ve aynı zamanda iki tarafta da endişeler var. ABD tarafından teklif edildiğini belirtmemiz gereken bu diyaloğu umarım devam ettirebiliriz." dedi.

  • Arreaza, ayrıca ülkesinin 27 Nisan'da OAS'den tamamen ayrılacağını açıkladı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro bir oturumda konuşuyor.
Venezuela Devlet Başkanı Maduro bir oturumda konuşuyor.

Karar Venezuela'nın

Ayrılma kararının ülkesine ait olduğunu vurgulayan Arreaza, "Kimse bizi OAS'den çıkarmıyor, sürmüyor ya da üyeliğimizi askıya almıyor. Biz çıkma kararını 27 Nisan 2017'de zaten almıştık." ifadesini kullandı.

Bakan Arreaza, ülkesinin Birleşmiş Milletler'deki Daimi Temsilcisi Samuel Moncada'nın söz konusu tarihe kadar OAS'deki faaliyetlerine devam edeceğini bildirdi.

Arreaza, 28 Ocak'ta yaptığı açıklamada da ülkesinin "yok olma sürecine girmiş bulunan OAS'den" ayrılacağını ifade etmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >