Vergi rekortmeni iş insanı dolandırıldı: 330 milyon TL'lik kargo tuzağı

Arşiv
Arşiv

İzmir'de Med-Kim Kimya Sanayi Genel Müdürü Seylan Yaz'a dolandırıcılar tarafından kargo tuzağı kuruldu. Kargocu kılığında ofisine gelen dolandırıcıların kargo teslimi için imzasını alması sonrasında Yaz'a 19 milyon euroluk icra takibi başlatıldı.

İş insanı Seylan Yaz, 13 Şubat 2020'de İzmir Alsancak'taki şirketin binasındayken kendisini PTT görevlisi olarak tanıtan kargo görevlisi geldi. Görevli, iş insanına İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan gönderilen bir paket olduğunu söyledi.

Sabah gazetesinin haberine göre, iş insanı kargo görevlisinden kimlik kartı görmek istedi. Kargocu ise, kartın araç içerisinde kaldığını isterse gidip alabileceğini söyledi. Teslim evraklarının listesinde birden fazla kişinin bilgilerinin ve imzalarının olduğunu gören Yaz, çalakalem bir imza ile kargo paketini teslim aldı.

19 milyonluk imza

Kutuyu açan Yaz, paket içerisinde Vergi Usul Kanunu'nun yer aldığı bir kitapçık ve İngilizce broşürler gördü. Kargo paketinin aynı gün gönderildiğini de fark edince, iş insan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlatılırken bir süre sonra iş insanı Seylan Yaz hakkında, düzenleme tarihi 31 Mayıs 2019, ödeme tarihi ise 28 Ağustos 2020 olan 19 milyon euroluk (330 milyon lira) tek senetle icra takibi başlatıldığı ortaya çıktı.

Zanlı dolandırıcılıktan aranıyordu

Takip ve senet alacaklısı görünen Abdülbaki Tunçdemir'i tanımadığını ifade eden Yaz, icraya itiraz edip savcılığa durumu bildirdi. Tunçdemir'in Romanya'da pek çok dolandırıcılık eylemine adının karıştığı ve ceza aldığı, Birleşik Arap Emirlikleri'ne kaçtığı belirlendi.

İncelenen kamera görüntülerinde PTT görevlisi kılığına girerek Yaz'ın imzasını alan ve sahte senetle icra takibi başlatan 6 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

6 sanık hakkında 15'er yıl hapis isteniyor

Tutuklanarak cezaevine gönderilen Abdülbaki Tunçdemir ve 5 şüpheli hakkında fikir ve eylem birliği içerisinde dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle 15'er yıl hapis istemiyle dava açıldı. Dava, ilerleyen günlerde Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >