Verisi çalınan 533 milyon Facebook kullanıcısının içinde Zuckerberg de olabilir

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg - Arşiv
Facebook CEO'su Mark Zuckerberg - Arşiv

533 milyon Facebook kullanıcısının telefon numaraları ve başka kişisel verileri hackerlar tarafından bir forumda yayınlanmıştı. Bir iddiaya göre, Facebook CEO'su Zuckerberg'ün verileri de çalınan bilgiler arasında. Şirket yaptığı açıklamada, 2019 yaşanan ve çözülen bir sorundan dolayı bu verilerin sızdığını ve eski olduğunu ifade etti. Ancak 'eski' olduğu söylenen veriler e-posta adresi ve konum gibi bilgileri içeriyor ve güncel olmaları oldukça mümkün.

Geçtiğimiz günlerde Facebook'a yapılan siber saldırı sonucunda 533 milyon kullanıcının bilgileri çalınmıştı.

106 ülkeden kullanıcılara ait bilgiler çalınırken, söz konusu kullanıcıların 32 milyonu ABD'de, 11 milyonu Birleşik Krallık'ta ve 6 milyonu Hindistan'da yer alıyor. Ayrıca 20 milyon Türk kullanıcının bilgileri de yayınlanan veri tabanında bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir Facebook yetkilisi ise, söz konusu saldırı haberlerinin yeni olmadığını ve 2019 yılında yapılan saldırıya ait olduğunu söylemişti.

Zuckerberg'ün verisi de çalındı

Video: Al birini vur ötekine: Facebook Apple'dan şikayetçi

Güvenlik şirketiF-Secure'un Baş Araştırmacısı Mikko Hypponen'ın Twitter'daki açıklamasına göre, verileri çalınan kullanıcılar arasında Facebook CEO'su Mark Zuckerberg de bulunuyor.

Çalınan bilgiler arasında telefon numaraları, Facebook ID'leri, isimler, konumlar, doğum günleri, profil bilgileri ve e-posta adresleri gibi önemli verilerin olduğu iddia ediliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >