Virüse karşı yeni maske: Damlacıkları yüzde 99.97 engelliyor

Ulstramasx UltraOne
Ulstramasx UltraOne

Uzmanlar koronavirüse karşı maske takılması uyarılarını her gün yinelerken, ABD'de geliştirilen bir maske dikkati çekti. Elektrikli ve turbo fanlı maske, koronavirüsü tamamen engellemekle kalmıyor diğer zararlı unsurlardan da koruyor. Üç yıl kullanılabilen maskenin fiyatı 70 dolar (yaklaşık 534 TL) olarak açıklandı.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede en önemli aksesuarlardan biri haline gelen maskelere bir yenisi daha eklendi. ABD'de geliştirilen Ulstramasx UltraOne Fan Mask isimli maske özellikleri ile dikkati çekti. Elektrikle çalışan iki farklı hız ayarına sahip turbofana sahip olan maskenin bu sayede optimum hava akışı sağlayarak uzun vadede kullanım kolaylığı sunduğu kaydedildi.

Maskeler 0.3 mikrometrelik boyuttaki parçacıkları bile engelliyor
Maskeler 0.3 mikrometrelik boyuttaki parçacıkları bile engelliyor

Damlacıkların yüzde 99.97'sini engelliyor

Maskelerde 4 katmanlı HEPA filtresi olduğu açıklanırken havada asılı kalan damlacıkların yüzde 99.97'sini engellediği belirtildi. Maskelerin 0.3 mikrometrelik boyuttaki parçacıkları bile engellediği kaydedildi. Maskeyi üreten şirket, bu maskenin sadece korona virüse karşı değil, zararlı hava kirliliği ve sigara kokusunu da engellediğini aktardı. Yaklaşık 70 dolara (yaklaşık 534 TL) satılan maskenin 3 yıl kullanılabileceği belirtildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >